Prstenovi ledenog džina otkriveni su pre četrdeset godina
Tekst: T. Marković
Pre četrdeset godina, 1977. godine, američki astronomi i naučnici Džejms L. Eliot, Edvard V. Dunam, i Džesika Mink, programerka sa Centra za astrofiziku Harvard–Smitson, otkrili su prstenove planete Uran.
Oko dva veka pre toga, britanski astronom i kompozitor, Vilijam Heršel, objavio je svoje posmatranje Uranovih prstenova, oko čega su njegovi savremeni astronomi bili veoma skeptični, obzirom da tehnika u to vreme nije bila dovoljno razvijena, a Uranovi prstenovi su tanki I slabo vidljivi, zato što se pretežno sastoje iz materijala koji slabo reflektuje svetlost.
Prvih devet prstenova otkriveno je do kraja 1978. godine, a sledeća dva je uslikala letelica Vojadžer 2 1986. godine. Dva spoljna prstena snimljeni su svemirskim teleskopom Habl, pa se njihov broj popeo na 13. Neki veći prstenovi oko sebe imaju oblak prašine.
Uran je sedma planeta u Sunčevom sistemu i specifična je po svom položaju i načinu kretanja. To je jedina planeta čija je osa rotacije gotovo paralelna sa ekliptikom, pa deluje kao da se po njoj kotrlja. Zbog takvog položaja njegovi prstenovi su skoro pod pravim uglom u odnosu na ekliptiku.
——————————————————————————————————————————-
DNEVNI TELESKOP Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop. |