Na današnji dan 1920. godine rođen je Tomas Gold, astrofizičar koji se bavio mnogim disciplinama

Foto: Wikipedia

Tekst: S. Marčeta Mandić

Na današnji dan 1920. godine rođen je Tomas Gold, astrofizičar koji je 1948. godine zajedno sa Hermanom Bondijem i Fredom Hojlom postavio kosmološki model poznat pod imenom Teorija stalnog stanja koji je dominirao kosmologijom naredne tri decenije.

Prema ovom modelu, dok se kosmos širi u njegovim prazninama spontano nastaju elementarne čestice. Na taj način se gustina materije u kosmosu održava pa svemir, uprkos širenju, ostaje u stalnom stanju. Ova teorija je predviđala da, statistički gledano, bliske i daleke galaksije izgledaju podjednako staro. Kad su veliki teleskopi dosegli daleka prostranstva kosmosa, pokazalo se da je ova tvrdnja u suprotnosti sa posmatranjima. To je dalo vetar u leđa pristalicama teorije Velikog praska, prema kojoj galaksije na velikim rastojanjima vidimo onako kako su izgledale u ranijim stadijumima svemira, što je posledica konačne brzine svetlosti.

Osim na polju kosmologije, Tomas Gold je dao veliki doprinos razumevanju pulsara i razvoju radio-astronomije. Njegov rad je često prelazio granice među naučnim disciplinama, pa je značajan doprinos dao proučavanjima u oblasti biofizike, geofizike i vazduhoplovnom inženjerstvu.

——————————————————————————————————————————-

DNEVNI TELESKOP

Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop.

 

podeli