Drugog januara 1860. godine Irben Leverije održao je predavanje koje je trebalo da bude epohalno

Foto: Wikimedia

Tekst: N. Zdravković

Drugog januara daleke 1860. godine čuveni francuski matematičar Irben Leverije održao je predavanje u Francuskoj akademiji nauka u Parizu koje je po svim parametrima trebalo da bude epohalno. Naime, samo mesec dana ranije Levernijeu se javio izvesni Edmond Modest Leskarbo, lekar i astronom-amater iz sela Oržer an Bos koji je, koristeći matematičarove proračune, uspešno otkrio tranzit planete Vulkan.

Leverije je tada bio poznat kao čovek koji je, koristeći podatke o perturbaciji Uranove putanje predvideo postojanje i položaj nove planete, Neptuna, koja je nakon toga trijumfalno otkrivena. 

Pošto je Merkur prilikom tranzita takođe pokazivao perturbacije, Leverije je bio ubeđen da postoji još jedna planeta između njega i Sunca, i nazvao ju je Vulkan.

Naravno, njeno postojanje nikako nije moglo da bude potvrđeno, a neobično ponašanje Merkura je decenijama kasnije precizno objašnjeno Ajnštajnovom teorijom gravitacije,

——————————————————————————————————————————-

DNEVNI TELESKOP

Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop.

 

podeli