Fotografija magline M57 nastala posmatranjima koje je načinio teleskop Milanković

Ukoliko svoj amaterski teleskop uperite u pravcu sazvežđa Lire, u okolini ćete moći da vidite maglinu M57, poznatu i kao Prsten maglina. Ovaj objekat otkrio je francuski astronom Antoan Darkir de Pelepoa 1779. godine, pre nego što ju je Mesije uvrstio u svoj katalog. 

Prsten maglina je zapravo oblak jonizovanog gasa, koji je odbačensa površine zvezde koja se u tom trenutku nalazila u stadijumu crvenog džina od čega je nastao beli patuljak koji se danas vidi u centru ove magline. 

Fotografija je nastala posmatranjima koja je načinio teleskop Milanković, novi teleskop Astronomske opservatorije u Beogradu, prečnika primarnog ogledala 1,4 metra. Teleskop je postavljen na planini Vidojevica, nedaleko od Prokuplja, na visini od 1155 metara. Ovu lokaciju karakteriše izuzetno niska svetlosna zagađenost što je čini pogodnom za astronomska posmatranja. Fotografija je nastala tokom probnih snimanja u noći između 7. i 8. juna.

——————————————————————————————————————————-

DNEVNI TELESKOP

Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop.

podeli