Uvođenjem Gregorijanskog kalendara kalendarska godina je približena tropskoj najviše do tada
Tekst: T. Marković
Recenzija: D. Pavlović
Gregorijanski ili novi kalendar najkorišćeniji je kalendar na svetu. Nastao je modifikacijom julijanskog kalendara. Doneo ga je papa Grgur XIII, po kome i nosi naziv, papskom bulom Inter Gravissimas, 24. februara 1582. godine, na predlog napuljskog fizičara i astronoma Alojzija Lilija i nemačkog astronoma Kristofera Klavijusa.
U papskoj buli je pisalo: ”Iz kalendara će se izostaviti 10 dana, tako da posle četvrtka 4. oktobra 1582. sledi petak 15. oktobar”. Prestupna je svaka godina deljiva sa 4, osim godina deljivih sa 100 kod kojih su prestupne samo one deljive sa 400.
Godine se u Gregorijanskom kalendaru danas broje od rođenja Isusa Hrista. Ovim kalendarom je dužina godine smanjena na 365,2425 dana, što daje grešku od 0,00031 dan, približno 26 sekundi. Da bi se ova greška akumulirala na jedan dan potrebno je oko 3225 godina.
Uvođenjem Gregorijanskog kalendara, kalendarska godina je približena tropskoj najviše do tada (Uskrs će se od sada izračunavati po novom pravilu, vezanim za nov kalendar. Prvi dan u godini biće prvi januar). Tropska godina je vremenski period potreban da bi se Sunce, gledano sa Zemlje, vratilo u istu tačku u ciklusu godišnjih doba. Na primer, od jedne do druge jesenje ravnodnevnice.
——————————————————————————————————————————-
DNEVNI TELESKOP Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop. |