Aldebaran je zagasito narandžasti džin, u vidljivom delu spektra 150 puta sjajniji od Sunca

Foto: Stellarium

 

Tekst: S. Marčeta Mandić

Aldebaran, ”Oko Bika”, jedna je od najsjajnijih zvezda noćnog neba. Udaljen oko 65 svetlosnih godina od nas, Aldebaran je na nebu okružen zvezdama otvorenog jata Hijade, mada samom jatu ne pripada, jer je ono mnogo dalje od njega. Njegovo ime znači pratilac (arapski  Al-dabaran), zato što se na nebu pojavljuje nakon prelepog zbijenog zvezdanog jata Plejade (Vlašići).

Aldebaran je džin crveno-narandžaste boje, u vidljivom delu spektra 150 puta sjajniji od Sunca, a u infracrvenom čak 450 puta. Prečnik mu je oko 45 puta veći od Sunčevog i ima oko 1,7 Sunčevih masa. Sjaj mu se nepravilno menja, najverovatnije zbog pulsiranja njegove površine. Sve ovo ukazuje da je Aldebaran u nestabilnoj fazi svoje evolucije, usled čega mu se jezgro sažima pod uticajem gravitacije, a omotač širi. Nestabilnost kod zvezda nastupa kad se potroši ”gorivo” u jezgru. U ovom slučaju sav vodonik je fuzijom pretvoren u helijum. Sažimanjem postepeno raste temperautra u jezgru zvezde i ukoliko je ona dovoljno masivna, a prema procenama Aldebaran jeste, stvaraju se uslovi za početak fuzije helijuma u ugljenik.

Ovih dana Aldebaran i Plejade vidljive su na istočnom nebu od dva sata posle ponoći pa do svitanja. Neposredno iza Aldebarana, sa štitom uzdignutim prema Biku, stoji Orion koji se u ovo doba godine pojavljuje iznad horizonta pred sam kraj noći. Sa dolaskom jeseni i zime Aldebaran će izlaziti sve ranije i biti vidljiv tokom cele noći.

——————————————————————————————————————————-

DNEVNI TELESKOP

Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop.

 

podeli