Обраћајући се окупљенима, министарка др Беговић je подсетила да је организовањем првог научног форума овог типа у Београду 2023. године постављен темељ за окупљање италијанских и српских научника у циљу заједничког рада и напретка. 

„Ово окупљање, под слоганом Uniting Minds, Bridging Borders, представља изузетну прилику за продубљивање сарадње у областима науке, иновација и технолошког напретка које су суштински важне за будућност наших земаља“, рекла је др Беговић и истакла да Форум није само конференција, већ платформа која спаја људе са визијом и заједничким циљем стварања света у којем научни напредак не зна за границе, и где иновације могу учинити читав свет бољим и одрживијим.

Италијанска министарка Ана Марија Бернини је истакла очигледан напредак Србије у индустрији повезаној са вештачком интелигенцијом, и додала да кроз заједничку сарадњу Италије и Србије тај напредак може бити још бржи:

„Потврдили смо нашу одлуку да јачамо пријатељске везе са Србијом и да радимо заједно на научно-технолошком напретку.“

Др Беговић је овом приликом позвала министарку Бернини да посети Србију током организовања специјализоване изложбе EXPO 2027 „Играј за човечанство: Спорт и музика за све“, у Београду.

Министарка др Јелена Беговић. Фото: Зоран Петровић/НИТРА

У оквиру Форума одржан је и низ панела посвећених темамa попут сарадње Италије и Србије на пољу науке и иновација, биомедицине и вештачке интелигенције. Један од панела Serbia and Italy Italy and Serbia: Shaping a Future of Collaboration (Србија и Италија – Италија и Србија: Обликовање будуће сарадње) модерирала је в.д. директора Центра за промоцију науке, Данијела Вучићевић. Том приликом Вучићевић је истакла да до великих открића долази само онда кад смо, као истраживачи и иноватори, спремни да изађемо из својих уобичајених средина. Стога је сарадња Србије и Италије, чији су темељи ударени управо овим форумом, од огромног значаја за науку у обе земље, рекла је Вучићевић.

„Довођење српских експерата у Италију и италијанских у Србију је управо један од начина да се покрене продуктиван дијалог који води до изванредних научних решења. Међународна сарадња на пољу науке постаје све важнија у свету који се суочава са бројним наднационалним изазовима, који нису били толико хитни или евидентни на глобалном нивоу пре 20. века. Неки од тих изазова су брза урбанизација, пораст становништва, климатске промене, јавно здравље и потреба за смањењем сиромаштва. Сваки од њих има научну димензију, али, што је једнако важно, сваки од ових изазова захтева усклађено и координисано међународно деловање. Јасно је да ниједна држава неће моћи сама да реши ове проблеме“, истакла је Вучићевић отварајући дебату.

Центар за промоцију науке је на Форуму такође представио и своју Климатску капсулу – експерименталну, мобилну и модуларну инсталацију која кроз научне чињенице, уметничке интервенције и мултимедијалне садржаје пружа посетиоцима слојевиту перспективу климатских промена. 

Форуму су присуствовали и представници низа других организација и институција из Србије, попут Привредне коморе Србије, Сектора за јавну и културну дипломатију у оквиру Министарства спољних послова, Фонда за науку, БИО4 кампуса, Института за вештачку интелигенцију Србије, Института БиоСенс и Научно-технолошког парка Ниш. 

Научни форум Италија–Србија први пут је одржан у марту 2023. године у Београду, када је окупио водеће стручњаке и научнике из Италије и Србије у циљу јачања сарадње и размене знања између две земље. Тако је Форум постао платформа за разговор о најновијим научним идејама, а уједно је и поставио чврсте темеље за будуће пројекте и сарадњу између Србије и Италије. У оквиру првог Научног форума потписан је и међународни споразум којим је предвиђено финансијско улагање обе стране, а све у циљу развоја научног екосистема.

подели