Biološki fakultet u Beogradu proslavio je svoj jubilarni, 170. rođendan. Univerzitetsko izučavanje nauke o životu u Srbiji počinje osnivanjem Liceja Kneževine Srbije u Beogradu 1853. godine, na kojem su tadašnji studenti mogli da uče botaniku i zoologiju. Desetak godina kasnije nastava iz biologije odvija se na Tehničkom fakultetu, a zatim od 1873. godine na Prirodno-matematičkom odseku Filozofskog fakulteta u Beogradu. Nakon Drugog svetskog rata biologija se izučava na Prirodno-matematičkom fakultetu, a 1995. Biološki fakultet postaje samostalan fakultet u okviru Univerziteta u Beogradu.
Od sedamdesetih godina, na ovom fakultetu se, pored opšteg smera, osniva i modul Molekularna biologija i fiziologija, a od sredine devedesetih i modul Ekologija i zaštita životne sredine. Na Biološkom fakultetu danas studira oko 1900 aktivnih studenata, a radi preko 200 nastavnika, saradnika i istraživača, što ovu instituciju čini najvećom visokoškolskom ustanovom bioloških nauka u zemlji i jednom od najvažnijih naučnih ustanova.
„Danas imamo tri akreditovana studijska programa na osnovnim studijama, četiri na master akademskim studijama, dva programa specijalističkih studija i tru programa doktorskih studija. Prateći trendove razvoja u svetu, na fakultetu su uvedene i nove oblasti, poput genomike, forenzičke biologije i bioinformatike“, rekao je prilikom uvodnog obraćanja prof. dr Ljubiša Stanisavljević, dekan Biološkog fakulteta. On je istakao da je saradnja sa privredom jedan od trenutnih prioriteta ove institucije, naglasivši i njenu posebnost u okviru Beogradskog Univerziteta. „Svaki fakultet na našem univerzitetu ima neke svoje specifičnosti, draži i prednosti, a naša bi se sastojala u sledećem: na ostalim fakultetima se život uči, na Biološkom se život studira.“
Okupljenima se obratila i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović. „Jubilej koji danas obeležavamo je veliki događaj, ne samo za Biološki fakultet, već i za celo naše društvo“, istakla je ministarka i dodala: „On svedoči da nauka traje, osvaja i pobeđuje. Napredak nauke vodi i napretku društva. Svakim danom je sve više jasno zašto za 21. vek kažemo da je vek u kojem društvo spoznaje sebe i svoj uticaj na životnu sredinu. Upravo ova esencijalna znanja Biološki fakultet neguje i razvija.“
Jedan od glavnih problema sa kojim se suočava ovaj fakultet je to što trenutno nema svoju zgradu i što se nastava odvija na više različitih lokacija, što bi trebalo uskoro da bude rešeno izgradnjom BIO4 kampusa, iza kojeg stoji država. „Želimo da iskažemo zahvalnost za pokrenutu realizaciju BIO4 kampusa, projekta od nacionalnog znacaja za Srbiju. Podržavamo sve napore resornih ministarstava kojima se obezbeđuje održivi razvoj i mesto naše zemlje medu evropskim liderima u oblasti savremenih tehnologija, zaštite biodiverziteta, ekologije i zaštite životne sredine“, istakao je dr Stanistavljević.
„BIO4 kampus je jedan od tih projekata, gde želimo da okupimo akademiju, institute, startap zajednicu i industriju i tako stvorimo kritičnu masu koja će doprineti promeni i u nauci, ali i u inovacijama, u tehnološkom i ekonomskom smislu, i u ekonomskom razvoju zemlje“, istakao je prilikom svog obraćanja državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija prof. dr Miroslav Trajanović. „Ključna reč BIO4 kampusa, čiji ćete biti sastavni deo, jeste saradnja, i zapravo mi je drago da je vaš fakultet prepoznao ovaj projekat i video ga kao šansu za novi razvoj kapaciteta, ali i kao platformu za jednu kompleksnu saradnju.“
Svečanost je nastavljena u Botaničkoj bašti, a zahvalnicu za dugogodišnju i uspešnu saradnju dobio je i Centar za promociju nauke. Ispred CPN-a, zahvalnicu je od dekana Biološkog fakulteta prof. dr Ljubiša Stanisavljević preuzela v.d. direktora dr Marjana Brkić.