10. novembar 2011. Zašto obeležavamo Svetski dan nauke za mir i razvoj? Zašto ga je UNESKO pokrenuo  i kako je stigao i u Srbiju?  

Foto: Flickr

Piše: Marija Vidić

Desetu godinu zaredom, 10. novembra, obeležava se Svetski dan nauke za mir i razvoj. Ovaj datum ustanovila je Generalna konferencija UNESKO-a, kako bi makar jednom godišnje ova organizacija podsetila javnost na svoj mandat i posvećenost nauci. Na ovaj dan održava se i Svetska konferencija o nauci, koju su 1999. godine u Budimpešti zajedno pokrenuli UNESKO i Međunarodni savet za nauku.

Centar za promociju nauke pridružio se akciji i pružio podršku inicijativama koje za cilj imaju podizanje profila nauke, posebno među mladima. Uz to, daje se podrška za dalji razvoj Svetske akademije mladih naučnika i ostalih ustanova koje žele da podstaknu učešće mladih i javnosti u procesu kreiranja i unapređenja naučne politike.

Pogledajte originalni poster Svetskog dana nauke!

Niz naučnih manifestacija koje se održavaju tokom novembra promovišu „Zeleno društvo“ i njegove tri osobine: pravičnost, inkluzivnost i participaciju. Naime, uporedo sa Svetskim danom nauke za mir i razvoj, tokom druge nedelje novembra obeležava se i Međunarodna nedelja nauke i mira, uspostavljena još 1986. kao deo proslave Međunarodne godine mira. Dve godine kasnije, kako je događaj protekao veoma uspešno, UNESKO je doneo odluku da se Međunarodna nedelja nauke i mira proslavlja svake godine u isto vreme.

Sve relevantne institucije, udruženja i pojedinci pozvani su da u Međunarodnoj nedelji nauke i mira sponzorišu događaje i organizuju aktivnosti u vezi sa proučavanjem i širenjem informacija o napretku i značaju povezanosti nauke i tehnologije i njihovom razvoju kao ključnom elementu održanja mira i bezbednosti u svetu.

Jedan od uspešnih primera koji je iznedrila takva saradnja 2002. godine i koji se odvija u regionu pod sukobom jeste formiranje Izraelsko-palestinske naučne organizacije. Vođena odvažnom idejom, ova organizacija okupila je naučnike sa obe strane, koji su kao jedan od ciljeva odredili izgradnju zajedničke naučne infrastrukture, koja bi mogla da omogući održivi razvoj i saradnju. Nauka ima univerzalni karakter i može se upotrebiti za promociju dijaloga, otvorenosti i obostranog poštovanja, stoji u opisu misije ove organizacije, koja je uspela da izgradi most između Izraela i Palestine.

Ovi novembarski dani nauke trebalo bi da nas podsete na obaveze i mogućnosti korišćenja nauke u svrhu održanja mira, a posebno na značaj usmeravanja i razvijanja nauke i tehnoloških inovacija za dobrobit čitavog čovečanstva. Ujedno se kroz različite projekte i manifestacije podiže nivo svesti o značaju nauke, naučnika i kulturnih radnika.

CPN će svojim akcijama na promociji nauke sada i Srbiju uključiti u ovaj međunarodni pokret za premošćavanje jaza između nauke i društva. Pored toga, od ove 2011. godine u Srbiji je odlukom Vlade ustanovljen Dan nauke, koji se obeležava 10. jula, na dan rođenja Nikole Tesle.

„ZELENO DRUŠTVO“

Proslava Svetskog dana nauke 2011. godine organizuje se u kontekstu Samita Rio+20, konferencije Ujedinjenih nacija o održivom razvoju, koja će biti održana u junu iduće godine. Ona se, zapravo, na istom mestu, u Rio de Žaneiru, odigrava tačno 20 godina posle izuzetno značajne konferencije koja je bila posvećena životnoj sredini i razvoju. Svi ovi događaji imaju za cilj promovisanje „Zelenog društva“ i njegove tri osobine: pravičnost, inkluzivnost i participaciju. Naime, „Zeleno društvo“ podrazumeva jednakost u svim oblastima nauke i svim sektorima društva, ravnopravnost između muškaraca i žena, kao i razmenu kapitala između zemalja koje učestvuju i doprinose globalnim zalihama znanja. U tom kontekstu, inkluzivnosti znači opštu politiku integracije stvaralačkih vizija ljudi u nauci. Učešće se odnosi na kreiranje mogućnosti za uključivanje javnosti u nauku i učestvanje u donošenju odluka u oblasti ekonomične i zdrave primene naučnih rezultata. H

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi