(Aktuelno) Nakon što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila uzbunu zbog virusa Zika, eksperti iz Bostona u Masačusetsu danas su objavili i savete za odbranu

Tekst: Nikola Zdravković

Medicinski eksperti iz Bostona u Masačusetsu, Lin Čen i Hamer Dejvidson, ponudili su savete za sprečavanje širenja Zika virusa u najnovijem broju časopisa „Anali interne medicine“ (Annals of Internal Medicine). Saveti, objavljeni 2. februara, odnose se na lekare, ali i na trudnice i dojilje, čija zaraženost može ugroziti njihovu decu.

Zika virus se u posledljih nekoliko meseci naglo proširio po Južnoj Americi i Karibima, a jako mali broj zaraženih postoji i u zemljama kao što su SAD, Velika Britanija i Australija. Virus kod većine zaraženih ne izaziva nikakve simptome, ali jedan u pet dobije tzv. ”Zika groznicu” čiji su simptomi povišena temperatura, osipi i bol u zglobovima.

Zika virus prenose komarci iz roda Aedes, kojih ima na svim kontinentima, osim na Antarktiku. Aedes komarci takođe prenose bolesti dengu i čikungunju, koje imaju slične simptome kao i Zika. Eksperti zbog toga savetuju da lekari koriste ove dve bolesti za potrebe diferencijalne dijagnoze Zika groznice kod pacijenata koji dolaze iz Južne Amerike i sa Kariba.

Ako je Zikom zaražena trudnica, istraživanja ukazuju da dete ima značajno veću šansu da bude rođeno sa mikrocefalijom, poremećajem koji može imati ozbiljne razvojne posledice. Kod mikrocefalije dolazi do preranog srastanja lobanje, čime se sprečava razvoj mozga. U zavisnosti od ozbiljnosti poremećaja, posledice mogu biti usporen mentalni razvoj, problemi u motorici, kao i skraćen životni vek.

Zbog ovih rizika, eksperti savetuju trudnicama da ne putuju u zemlje u kojima postoji velika opasnost od zaraze. Ako ipak putuju, savet je da koriste sredstva protiv komaraca, posebno ona koja sadrže DEET (dietiltoluamid), pikaridin ili IR3535. Isti savet se upućuje i dojiljama, jer se mikrocefalija može razviti i nakon porođaja.

Veza između Zika virusa i mikrocefalije otkrivena je u Brazilu prošle godine. U Brazilu je tokom 2015. godine zabeleženo 2782 slučaja mikrocefalije, u poređenju sa 147 prethodne godine. Korelacija sa širenjem Zika virusa dalje je bila potkrepljena istraživanjem brazilskog Ministarstva zdravlja, koje je u januaru 2016. navelo 134 slučaja mikrocefalije za koje se veruje da su uzrokovani ovim virusom.

Istraživanje Zika virusa i epidemije se nastavlja. Virus je dobio naziv po istoimenoj šumi u Ugandi gde je prvi put otkriven i izolovan 1947. godine, kada je pacijent bio jedan Rezus makaki majmun. Ako je veza između Zike i mikrocefalije tačna, pretpostavlja se da ranije nije bila primećena jer Zika nikada nije bila rasprostranjena na statistički bitnom uzorku pacijenata.

Ovi saveti objavljeni su u časopisu Annals of Internal Medicine.

 

podeli