Novi nosači lekovite supstance u obliku mikropropelera mogli bi da unaprede stare metode i dopru direktno do mrežnjače

Foto: Wikipedia 

Tekst: Anđela Mrđa

Za potrebe lečenja mrežnjače koja oblaže unutrašnjost očne jabučice dosad se lek najčešće stavljao na prednji, pristupačni deo oka. Međutim, dok bi lek odatle stigao do mrežnjače, terapijski efekat bi već bio znatno umanjen.

Istraživači Tjan Kju i Pir Fišer sa „Maks Plank“ instituta za inteligentne sisteme u Štutgartu, u Nemačkoj, razvili su zato novu ciljanu terapiju oka pomoću nosača lekova oblika mikropropelera u koji su stavljeni izuzetno mali delovi gvožđa kako bi putanju leka bilo moguće kontrolisati pomoću magnetnog polja. Takođe, da bi lakše prodrli kroz mrežu kolagena u oku, ovi nosači su obloženi posebnom klizajućom supstancom poreklom iz grla nekih biljaka mesožderki.

Kako bi ispitali valjanost metode, istraživači su iskoristili svinjsko oko. Nakon što su u očnu jabučicu ubrizgali dva ovakva mikropropelera, iskoristili su rotirajuće magnetno polje s ciljem da nosač dođe upravo do oštećenog dela mrežnjače i tamo „razlije“ lekovitu supstancu.

Rezultati su bili zadivljujući. Naime, ovi mikropropeleri doprli su do mrežnjače čak deset puta brže u odnosu na vreme koje je dosad bilo potrebno leku kako bi stigao do unutrašnjosti oka. Istraživači su takođe naglasili da je nova metoda ne samo efikasnija i brža, već i bezbednija s obzirom na to da ima manje neželjenih efekata terapije.

 

podeli