Posle pet godina puta, Džuno je u utorak, 5. jula, u ranim jutarnjim satima po našem vremenu, ušao u Jupiterovu orbitu*

Solarna letelica Džuno (Juno) je, nakon petogodišnjeg putovanja, stigla do svoje destinacije, Jupitera. Opremljena da istražuje Jupiterov sastav i magnetosferu, Džuno bi mogla da bude prekretnica u našem poznavanju džinovske planete i Sunčevom sistemu. Sve je zavisilo od uspešnog manevra: da kontrolori u NASA nisu uspeli da uspore letelicu i zadrže je u Jupiterovoj orbiti, projekat od preko milijardu dolara bi potpuno propao. 

Vratomolija je bila emitovana uživo na NASA televiziji, počev od pola pet u utorak ujutru po našem vremenu. Međutim, glavni događaj je bio nešto manje od sat kasnije, kada je počelo kočenje. Džuno se približavao Jupiteru brzinom od preko 200.000 kilometara na čas, i loše kočenje ga je moglo zauvek izbaciti iz njegove orbite. Zbog toga je tokom pola sata bila potrošena oko tona goriva**.

Nakon pet dugih godina, ovo je bio ”Dan D” za rukovodioce ovog NASA projekta, čelnike i finansijere. Prisustvujemo istorijskom trenutku u istraživanju najveće planete Sunčevog sistema. Kako tek počinje dug postupak prikupljanja podataka, dok čekate poslušajte ”zvuke” Džunovog ulaska u Jupiterovu magnetosferu koje je objavila NASA.

*Usled novih činjenica, tekst je izmenjen 5. jula u 12:50 (prim. aut.)

**Tekst je izmenjen 4. jula u 23:00. Usled tehničke greške, u tekstu je bilo navedeno da će Džuno potrošiti 8 tona goriva prilikom kočenja (prim. aut.)

podeli