(Iz sata u sat)

15. novembar, 01:36

Nakon dva uzbudljiva dana na površini komete Čurjumov-Gerasimenko, Fili je zaspao. 

15. novembar, 00:20

Evropska svemirska agencija (ESA) saopštava da će komunikacija sa Filijem uskoro biti prekinuta, ali da je robot uspeo da se okrene na mestu sletanja. Učitao je program za rotaciju tako da je okrenuo veći deo solarnih panela ka Sunčevoj svetlosti. „Dan“ na kometi koja se okreće oko svoje ose traje oko 12 sati, a planirano je da se baterije pune sedam sati kako bi Fili normalno fukcionisao. Položaj u kome se našao ispod litice kratera omogućuje samo jedan sat punjenja dnevno. Obrtanje bi moglo da ga bolje izloži svetlu i obezbedi više energije. Kad se baterije noćas potroše, sledeći kontakt će biti moguć tek nakon što na njega padne više svetlosti. Istražite više na sajtu ESA

Misija Rozeta

Sletanje na kometu Čurjumov-Gerasimenko 12. novembra, sve ono što je tome prethodilo i usledilo, predstavljaju trijumf evropske nauke.

Istražite više u seriji tekstova O misiji Rozeta na Elementarijumu

15. novembar, 00:05

Mali, hrabri predstavnik čovečanstva daleko od Zemlje, Fili, i dalje je živ – poslednjom preostalom energijom prikupio je i poslao Rozeti podatke o kometi Čurjumov-Gerasimenko koje ćemo decenijama analizirati.

14. novembar, 23:30

Trka sa vremenom na kometi Čurjumov-Gerasimenko. Zbog nezgodnog položaja na koji je sleteo, solarni paneli na Filiju su u senci litice i baterije su na izmaku, vrlo blizu 21,5 V ispod kojih neće biti moguće funkcionisanje. ESA je radi uštede već ugasila većinu sistema na Filiju. Poslednja energija je potrošena na bušenje terena, uzimanje uzorka, proveru sastava tla i da li ima „živih“ molekula, kao i na komunikaciju sa Rozetom, koja iznad komete motri na Filija. Evropska svemirska agencija saopštava da su svi ovi paketi infromacija uspešno stigli na Rozetu. 

Fili ili File?

Ispravna su oba naziva, sudeći po Pravopisu. Robot Fili je ime, naime, dobio po latinskom nazivu Philae ostrva na reci Nil, gde je pronađena ploča Rozeta. U srpskoj transkripciji, ostrvo se može zvati i Fili i File.

14. novembar, 14:00

Robot Fili se trenutno nalazi u senci litice komete. ESA je objavila kako on ne dobija dovoljno Sunčeve svetlosti, te se pretpostavlja da posle subote neće više imati korisne energije za istraživanje. Stručnjaci ESA uskoro šalju komande za instaliranje bušilice i nadaju se da će Fili izdržati dovoljno dugo da uzme uzorke.

13. novembar, 14:25 

Na konferenciji za novinare, dan nakon sletanja, stručnjaci Evropske svemirske agencije objašnjavaju kako se obrađuju fotografije koje pristižu sa Filija i Rozete. Konačno je potvrđeno da robot Fili juče nije imao samo jedno, nego tri sletanja – pošto nije vezan harpunom, dva puta je odskočio od komete.  Nakon prvog kontakta, Fili se odvojio od komete, leteo kroz svemir oko jedan kilometar, preko kratera na kometi, smestio se na drugoj lokaciji, ali je ponovo odskočio, preleteo bitno kraće rastojanje i na kraju se trajno smestio na lokaciji koja nije planirana za sletanje, ali nije daleko od nje. Potvrđeno je i da signali neometano stižu do Zemlje.

13. novembar, 13:05 

Rozeta je na svom desetogodišnjem putu do komete, kružeći kroz Sunčev sistem, prešla neverovatno rastojanje. Istražite putovanje i položaj Rozete na izuzetno atraktivnoj, interaktivnoj prezentaciji Evropske svemirske agencije: Gde je Rozeta?

13. novembar, 12:30 

Robot Fili je bezbedan na površini komete ovog prepodneva, dok protiče prvi dan otkako je sleteo na kometu. Evropska svemirska agancija je primila i obradila prve fotografije koje je napravio. Stigao je i prvi selfi sa komete – jedna od jutros objavljenih fotografija, mozaik načinjen od dva snimka, pokazuje jednu Filijevu „nogu“ na mestu sletanja. Kako je najavljeno, naučnici ESA će na konferenciji danas u 14 časova predstaviti panoramski pogled koji je Fili snimio na kometi oko sebe.

12. novembar, 23:59 

Evropa je napravila do sada neviđen uspeh u osvajanju svemira – nakon 12. novembra 2014. živimo u svetu u kome je čovek sleteo i na kometu. Istražite više na sajtu ESA.

12. novembar, 21:00

Evropska svemirska agencija najavljuje konferenciju za četvrtak, 13. novembar 2014, u 14 časova, na kojoj će biti predstavljen izveštaj o danu 1 na kometi. Fili će na kometi boraviti narednih 99 dana. Pratite događaj UŽIVO na Elementarijumu.

12. novembar, 20:00 

Misija je uspela. Direktan prenos iz sedišta ESA je završen. Na konferenciji za novinare o sletanju robota Filija na kometu Čurjumov-Gerasimenko razmatrano je kakve su posledice toga što nije ispaljen harpun pri sletanju. Eksperti ESA razmatraju da li se u jednom trenutku robot podigao i ponovo (drugi put) sleteo na kometu. Radio-veza funkcioniše besprekorno. Napajanje Filija je ispravno. Podaci pristižu na Zemlju.

12. novembar, 19:15 

Fotografija napravljena na samo tri kilometra udaljenosti od komete stigla je na Zemlju. Mesto sletanja je uslikano kamerom rezolucije od oko tri metra po pikselu.

12. novembar, 17:45

Detaljnije analize robota Fili pokazale su da ispaljivanje harpuna nije prošlo kao što je isprva planirano. Međutim, robot je u dobrom stanju.

12. novembar, 17:11 

Zvaničnici ESA potvrđuju da je robot Fili uspešno sleteo na kometu i da postoji komunikacija sa njim. Uskoro prve fotografije.

12. novembar, 17:03 

ISTORIJSKI TRENUTAK. Robot Fili Evropske svemirske agencije u 17.03 sleteo na kometu Čurjumov-Gerasimenko.

12. novembar, 16:45 

Robot Fili se približava kometi.

Misija Rozeta

Sletanje na kometu Čurjumov-Gerasimenko 12. novembra, sve ono što je tome prethodilo i usledilo, predstavljaju trijumf evropske nauke.

Istražite više u seriji tekstova O misiji Rozeta na Elementarijumu

12. novembar, 15:45 

Pristižu prve fotografije sa sonde Rozeta, snimljene tokom približavanja robota Filija kometi.

12. novembar, 15:30 

Robot Fili, nekoliko sati nakon odvajanja od Rozete i dalje se spušta ka kometi Čurjumov-Gerasimenko. Tokom sletanja, šest podsistema snimaju fotografije, mere magnetno polje, prašinu i plazmu. Kontakt se očekuje oko 17 časova.

12. novembar, 12:00 

ESA potvrđuje da se robot Fili odvojio od Rozete.

12. novembar,  09:35 

Robot Fili i sonda Rozeta se odvajaju. Međutim, zbog dužine putovanja radio-signala, informacije o tome na Zemlju su stigle tek nakon 28 minuta i 20 sekundi… Istražite više na sajtu ESA

12. novembar, 01:00 

Potvrđeno je da su komande za kontrolu razdvajanja i isporuke robota na kometu spremne.

 

Čurjumov-Gerasimenko

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko juri kroz Sunčev sistem eliptičnom putanjom čija je najdalja tačka od Sunca iza Jupitera, a najbliža negde između Marsa i Zemlje. Njeno jezgro se sastoji iz dva različita segmenta spojena vratom, zbog čega podseća na patku. Istražite više na sajtu ESA.

11. novembar 2014, 20:00 

ESA je potvrdila da je Rozeta na ispravnoj orbiti za dostavljanje robota Filija na kometu u predviđeno vreme.

6. avgust 2014, 08:35

Rozeta je stala „rame uz rame“ sa kometom. 

13. novembar 2009, 00:00 

Treći i finalni prolazak pored Zemlje.

2. mart 2004, 08:17 

Rozeta je lansirana sa raketom Arijana 5 iz Francuske Gvajane.

Sonda Rozeta

Rozeta je sonda koju je Evropska svemirska agencija (ESA), pre više od decenije, lansirala u svemir kako bi detaljno istražila površinu komete 67P/Churyumov-Gerasimenko. Tokom oko 6,4 milijarde kilometara dugog puta, koji je morala da prevali kako bi se približila 67P, sonda Rozeta je tri puta obišla oko Zemlje i jednom oko Marsa. Zahvaljujući takozvanoj gravitacionoj „praćki“, Zemlja i Mars su na ovaj način pomogli da Rozeta dobije dovoljno ubrzanje za sustizanje komete. Tokom narednog 31 meseca, letelica je štedela energiju krećući se po inerciji. Nakon toga, neposredno pred susret sa kometom, letelica je izdržala seriju manevara da bi smanjila brzinu i bezbedno se približila objektu.

Istražite više na Elementarijumu

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi