Светски научни форум окупио је у Будимпешти више од 1100 учесника из 122 земље, међу којима је било истраживача и других људи из света науке, доносилаца одлука, представника цивилног сектора, као и чланова и лидера бројних међународних и националних организација. Током ова четири дана, сви они имали су прилике да учествују у низу панела и округлих столова и разговарају о научним политикама и глобалним изазовима и трендовима који обликују будућност не само науке, већ и читавог човечанства.  Домаћин WSF2024, као и пре пет година, била је Мађарска академија наука.

Свечана церемонија отварања одржана је у концертној дворани „Бела Барток“, која се налази у палати уметности Мипа, колосалном здању на самој обали Дунава. Уводни говор одржао је академик Тамаш Фројнд, председник Мађарске академије наука и Организационог одбора WSF2024.

Извор: Мађарска академија наука (MTA)

„Неформални амбијент Светског научног форума идеалан је за представљање различитих перспектива и за ангажовање наших учесника и публике у правцу остварења заједничког циља: да се осигура да се наука тражи, тумачи и мудро користи приликом креирања политика на глобалном или националном нивоу“, истакао је овај академик у свом уводном говору и закључио: „Надам се да ће декларација која произиђе из наших дискусија бити не само кратак сажетак најважнијих мисли изнетих овде на Форуму, већ и референтна тачка за научнике и доносиоце одлука“.

Осим њега, окупљенима су се обратили и председник Мађарске Тамаш Шуљок, заменик генералног директора УНЕСКО-а Синг Ћу, председник Међународног научног савета (ISC) сер Питер Глукман и генерални директор Америчког удружења за унапређење науке (AAAS) Судип Парик.

Извор: Мађарска академија наука (MTA)

Следећа два дана, сав програм одвијао се у здању Пешти Вигадо, другој највећој концертној дворани у Будимпешти, која се налази на обали, у самом центру града. Учесници Светског научног форума имали су прилике да учествују у 19 пленарних и тематских сесија, током којих је одржано око 100 предавања. По завршетку сесије, било ко из публике могао је говорницима да постави питање или прокоментарише њихово излагање, а дискусија се често настављала на паузама за ручак или кафу.

Основни задатак Форума био је да се позабави највећим изазовима који данас успоравају или чак спречавају бољу и ефикаснију сарадњу науке, политике и друштва. Главне теме о којима се разговарало биле су: поверење у науку, процена ризика у контексту доношења одлука заснованих на науци, закључци са септембарског УН-овог Самита о будућности, као и сарадња, координација и управљање у науци, укључујући слободу и безбедност научника. Организатори, па и сами говорници, ове теме видели су као кључне за унапређење међународне сарадње и напредак науке на глобалном нивоу.

Извор: Мађарска академија наука (MTA)

На догађају су говорила и реномирана имена из света науке, као што су Такаки Каџита, један од добитника Нобелове награде за физику из 2015. године, Марија Лептин, председница Европског истраживачког савета (ERC), Хавијер Гарсија Мартинез, бивши председник Међународне уније за чисту и примењену хемију (IUPAC) и Лиса Херцог, деканка Филозофског факултета Универзитета у Гронингену. Интервјуе са некима од њих моћи ћете да читате на порталу Елементаријум и у зимском броју Елемената.

Последњег дана, програм се преселио у велелепну зграду Мађарског парламента, где је, на крају, усвојена и Декларација Светског научног форума 2024, која позива на креативност и јачање поверења у науку, у свету који се убрзано мења.

Извор: Мађарска академија наука (MTA)

„Наш свет пролази кроз брзе трансформације и суочава се са неизвесном будућношћу. Изузетан научни и технолошки напредак у нескладу је са недовољним напретком у решавању изазова климатских промена и већине циљева одрживог развоја, све већим бројем сукоба, растућим неједнакостима и појавом брзорастућих и непредвидивих технологија“, наводи се у декларацији. „Хитно је потребно проширити научно разумевање и промовисати одлучивање засновано на доказима, добро информисано о научним открићима и усмерено на дугорочно размишљање.“

Наредни Форум биће одржан у Џакарти, у Индонезији, 2026. године, под слоганом „Наука за глобалну отпорност и једнакост“. То ће бити први пут да се овај догађај одржава у Азији.

Извор: Мађарска академија наука (MTA)

Више информација о програму, говорницима и историјату Светског научног форума потражите на веб-сајту ове организације: https://worldscienceforum.org/.

подели