Тачно 70 година након рођења славног певача, некадашњи астероид 1991FM3 постао je 17473 Freddiemercury

Фото: queenonline.com

 

Текст: Ј. Николић

Један од најбољих певача свих времена, Фреди Меркјури, рођен је 04. септембра 1946. године. На овај дан тачно 70 година касније један астероид добио је његово име. Реч је о некадашњем 1991 FM3, који је сасвим случајно у свом имену већ носио иницијале славног певача, а откривен је 1991. године, неколико месеци пре Меркјуријеве смрти.

Међународна астрономска унија донела је одлуку да је од сада званично име овог астероида 17473 Freddiemercury, а вест је преко званичног Youtube канала групе Queen први саопштио Брајан Меј, некадашњи гитариста овог састава и астрофизичар. Том приликом Меј се захвалио Џоелу Паркеру, астроному Насе који се највише залагао да астеорид понесе свемиром име певача кога је Паркер окарактерисао као помало ексцентричног што је истовремено и особина орбите истоименог астероида.

Фарок Булсара (име мења у Фреди Меркјури 1970. године) рођен је у тадашњем Занзибару 1946. године, а астероид назван по њему, откривен је 1991. године у ESO опсерваторији у Чилеу. Овај астероид се креће око Сунца брзином од 20 километара у секунди, али је од наше звезде удаљен између 2 и 2,8 астрономских јединица па му је за пун круг потребно око 3 године и 8 месеци. Креће се по благо елиптичној орбити, а најмања удаљеност од Земље коју достиже је око 350 милиона километара па не постоји опасност да би могао да удари у њену површину.

Овај астероид још увек недовољно истраженог састава и пречника од око 3,5 километра, налази се у астероидном појасу између орбита Марса и Јупитера. Према речима Брајана Меја, Фреди Меркјури се не може посматрати са Земље без бољег телескопа јер је његов сјај десет пута слабији од оног који може да опази голо око посматрајући ноћно небо. ”Он је само тачка светлости, али веома посебна тачка светлости”, рекао је Меј у свом обраћању. Осим тога, овај астероид спада у тамне објекте јер рефлектује само трећину Сунчеве светлости која допире до њега.

Све предлоге за именовање небеских тела разматра Међународна астрономска унија, која у свом образложењу да овај астероид понесе Меркјуријево име, између осталог наводи да је он један од највећих рок певача свих времена карактеристичног гласа и великог гласовног распона. Са овом тврдњом се већ годинама слажу и музичари и публика, а у априлу ове године у часопису Logopedics Phoniatrics Vocology објављено је и истраживање у коме су мерене различите специфичности Меркјуријевог гласа. Тада је примећена необичност – познати уметник говорио је баритоном док је већину песама отпевао у тенору. Међународни истраживачки тим је утврдио и да је његов вибрато износио 7,04 херца док се уобичајена вредност креће између 5,4 и 6,9 херца.

Певач који је у песми Don’t Stop Me Now себе називао звездом падалицом која скаче небом и гори, није једини рок музичар по коме је назван астеорид. Наиме, небо је пуно како преминулих тако и живих рок легенди. Прошле године велику медијску пажњу привукао је астероид Дејвид Боуви, а међу овим небеским телима налазе се и сви чланови Битлса, Ерик Клептон, Џими Хендрикс, Карлос Сантана, Елвис Присли, Бади Холи и многи други. Осим тога, неки од астероида не носе имена појединачних музичара већ читавих рок бендова, као што су Ролингстонс, Пинк Флојд и Лед Цепелин.

подели