Tekst: Svetska federacija naučnih novinara (WFSJ)

 

Predsednik Južnoafričke Republike Kiril Ramapoza svečano je otvorio 10. Svetski naučni forum u Kejptaunu rečima: „Nauka za socijalnu pravdu izražava naš stav da nejednakost među zemljama u svetu nije pravedna niti održiva. Svetski naučni forum želi da da podstrek globalnoj akciji za nauku koja će se posvetiti nejednakostima, nepravdi, siromaštvu, marginalizovanim grupama u društvu, ali i očuvanju životne sredine.“

Svetski naučni forum, prvi put održan na afričkom tlu, i prvi od početka pandemije kovida 19, nosio je naziv „Nauka za socijalnu pravdu“. Ustanovljen 1999. u Mađarskoj akademiji nauka u saradnji sa Uneskom, predstavlja mesto okupljanja svetske naučne zajednice, donosilaca odluka, privatnog i civilnog sektora. Ovaj forum nudi mogućnost da se razmenjuju ideje o sve snažnijoj vezi nauke i društva, kao i o tome kako nauka može da pomogne u rešavanju globalnih izazova sa kojima se čovečanstvo danas susreće.

U Južnoafričkoj Republici izloženoj svakodnevnim restrikcijama struje, u svetu suočenim sa najvećom energetskom krizom, usred vidnih klimatskih pogoršanja, čiji efekti uključuju globalno zagrevanje, otapanje leda, ubrzano podizanja nivoa mora, toplotnih talasa, suša i poplava, forum se, između ostalog, bavio temama nauke za ljudsko dostojanstvo, nauke za klimatsku pravdu, nauke za Afriku i svet, nauke za diplomatiju, i temom pravde u nauci.

Foto: World Federation of Science Journalists (WFSJ)

Na 10. Svetskom naučnom forumu objavljen je početak radova na dva najveća radio-teleskopa na svetu Square Kilometre Array Observatory (SKAO), na lokacijama u Južnoafričkoj Republici i Australiji. Teleskopi u obe zemlje imaju za cilj da istraže mnoge misterije univerzuma tako što će omogućiti radio-astronomiji da oslušne daleke galaksije. „Ne mogu da ne budem ushićen od pomisli da značajna otkrića o poreklu kosmosa mogu da se dogode na afričkom tlu, kroz istraživanja SKA, i da kroz ova istraživanja može doći i do novih saznanja o poreklu čoveka. Zaista, zanimljiva pomisao“, rekao je dr Blejd Nzimande, ministar za visoko obrazovanje, nauku i inovacije Južnoafričke Republike.

Organizujući prvi forum na ovom kontinentu, Južnoafrička Republika se nada promociji globalne debate koja će pokrenuti akciju i doprineti većem prisustvu predstavnika Afrike u globalnim razgovorima o naučnoj politici, kao i promociji Južnoafričke Republike kao strateškog partnera u odgovoru na sve društvene izazove.

„Nauka je ljudsko pravo“, naglasila je na otvaranju Foruma dr Šamila Nair Bedouele, asistentkinja generalnog direktora za prirodne nauke pri Unesku. Ona je podsetila da nauka mora da bude inkluzivnija i dodala da je na svaka tri istraživača samo jedna žena, kao i da to mora da se promeni.

Unesko se snažno zalaže za nauku kao ljudsko pravo, za naučnu slobodu, inkluziju i raznolikost u nauci.

Forum je predstavio jedinstven program od oko trideset raznorodnih diskusija na temu kako nauka može da doprinese opštem poboljšanju života u 21. veku. Više od 900 vodećih svetskih naučnika, donosilaca odluka, predstavnika industrije i civilnog društva doputovalo je u Kejptaun iz celog sveta. Bila je to svojevrsna proslava međunarodne saradnje i njene presudne uloge za razvoj nauke. Ali, pre svega, posvećenosti socijalnoj pravdi. Dokaz za to je niz inspirativnih diskusija i debata koje sve nose istu misao o neophodnosti globalne akcije. „Nauka za čovečanstvo“ je poruka prvog foruma održanog u Africi. Globalnu naučnu zajednicu sada čeka ozbiljan posao ako želi da ispuni zadati cilj, a to je život u pravednijem i mirnijem svetu.

podeli