Математичар који је изградио уређај за дешифровање до тада најсавршеније машине за криптовање порука
У широј јавности вероватно нема познатијег математичара двадесетог века од Алана Тјуринга. Но, овај математички геније далеко је познатији по својој улози коју је имао у дешифровању порука у Другом светском рату, као и по својој хомосексуалној оријентацији и самоубиству које је извршио, него по математичким основама из којих је поникло комплетно модерно рачунарство.
Тјуринг је рођен 1912. године у Лондону. Иако су му родитељи радили у Индији, одлучили су да млади Ален треба да добије боље образовање, па је у првим годинама остајао са братом у Енглеској. Већ са шест година, када је кренуо у школу, његови наставници су схватили да имају посла са генијалцем.
Тјуринг уписује Кингс колеџ у Кембриџу 1931. године. У наредним годинама даје велики допринос развоју формалног модела модерних рачунара. Од 1936. до 1939. проводи време на Принстону, где је и докторирао и где се бави основама математике – тако долази до модела Универзалне машине из кога ће настати принцип рада савремених рачунара. Током боравка у Принстону бави се криптографијом, а имао је и прилику да своје теоретско знање и идеје преточи у електромеханички рачунар.
Други светски рат Тјуринга затиче у Енглеској. Одмах је позван у Блечли парк да се заједно са другим математичарима укључи у рад Организације за разбијање шифара и покуша да направи уређај за декодирање нацистичких порука. Основ је преузет од пољске организације која је пред сам рат успела део знања да пренесе Британцима. Читав Други светски рат Тјуринг је радио на дешифровању порука. Изградио је уређај за дешифровање до тада најсавршеније машине за криптовање порука – чувене немачке Енигме.
Рад Тјуринга и његовог тима током рата био је строго чувана тајна. Немци све време рата нису знали да су им шифре разбијене и да Британци могу да читају њихове поруке. У годинама након рата Тјурингов велики допринос и даље је тајна. Почиње да ради у Националној лабораторији за физику, где развија прве рачунаре. Постаје директор лабораторије за рачунаре Универзитета у Манчестеру и бави се питањима вештачке интелигенције.
Међутим, у то време је хомосексуалност у Британији кривично дело, и након једног инцидента Тјуринг је оптужен и осуђен на хормоналну терапију естрогеном. Био је то велики ударац на математичког генија. Јуна 1954. Алан Тјуринг пронађен је мртав у свом стану. Увиђај је показао да је извршио самоубиство отровавши се цијанидом убризганим у јабуку.
——————————————————————————————————————————-
Научнопопуларна манифестација Мај месец математике (М3) ове године представља стварна, жива лица математике широм Србије – десет најкреативнијих наставника математике, али и лица десет великана који су кроз историју градили ову дисциплину. |
По биографским мотивима математичара који су део акције ”Лица математике” Центар за промоцију науке је организовао акцију решавања задатака Мој данашњи задатак