Istražite 13 ideja koje su promenile svet
Upotreba nule kao broja je presudna u gotovo svim naučnim disciplinama: matematici, hemiji, fizici, astronomiji i računarskim naukama…
Indijski matematičar Bramagupta usudio se da 628. godine p.n.e. pogleda u prazninu i da u njoj vidi nešto – novi broj! Bramagupta je napisao prva pravila upotrebe broja nula, gde sugeriše da je zbir dve nule zapravo nula, da je zbir nule i nekog pozitivnog broja uvek pozitivan broj, kao i mnogo drugih pravila koja se u matematici i dalje poštuju.
Arapskim matematičarima dugujemo zahvalnost jer su ovo saznanje sačuvali i preneli dalje u Evropu.
Leonardo iz Pize, u matematičkoj istoriji zapamćen kao Fibonači, predstavio je 1202. godine sasvim novi pogled na brojeve. U knjizi Liber Abaci, čije ime znači „Knjiga o računanju“, uveo je novi decimalni sistem zapisivanja brojeva. A pored devet arapskih cifara, 1, 2… 9, u matematiku se tada ušunjala i deseta – nula, koja je označena kružićem 0.
ŠUMA ZNANJA
U okviru izložbe „Šuma znanja“ Centar za promociju nauke je predstavio trinaest naučnih ideja koje su promenile svet. Tekstove je pripremila grupa autora: S. Bubnjević, N. Grubač, M. Nikolić, D. Vejnović, A. Brajović, K. Vuković, T. Marković i B. Klobučar, a rezenzent je M. Ćirković.
Istražite više o idejama koje su promenile svet.