Ifa van Linden Tol, umetnica iz Irske i pobednica ovogodišnjeg konkursa Art & Science projekta, boraviće nekoliko sedmica u Evropskoj svemirskoj agenciji

Foto: Ed Haynes

Ifa van Linden Tol, umetnica iz Irske, prva je dobitnica konkursa raspisanog u okviru projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke u saradnji sa Evropskom svemirskom agencijom (ESA). Ifa će svoj rad, inspirisan višenedeljnim boravkom u Evropskoj svemirskoj agenciji premijerno prikazati na Festivalu Ars elektronika u Lincu naredne godine.

Dobitnica iz Irske imaće ekskluzivnu priliku da sarađuje sa naučnicima  iz ESA i da u holandskom Evropskom svemirskom centru za istraživanje i tehnologiju (ESTEC) uživo prati sletanje sonde Rozeta u okviru misije ExoMars. Ifa će provesti mesec dana i u Lincu, gde će, uz podršku tima iz Futurelab-a, realizovati projekat nakon inicijalne pripreme u Evropskoj svemirskoj agenciji.

U dosadašnjem radu, Ifa van Linden Tol je koristila naučne discipline poput hemije, fizike i kosmologije. Ona je na konkursu pobedila u izuzetnoj konkurenciji od 212 umetnika iz 45 zemalja.

Ifa je rođena 1978. godine, a u svom radu se primarno bavi instalacijama i performansima, ali takođe koristi i slike, fotografije i filmove. Fascinirana je eksplozijama – njihovom ogromnom snagom i rušilačkim efektima. Na konkurs za ESA aplicirala je radom „Zvezdana oluja“ koji se bavi životnim ciklusom i fizičkim karakteristikama zvezda. U svojoj aplikaciji, Ifa je navela da želi da se bavi zvezdama uz stručnu podršku naučnika, kako bi zatim prevela stečeno znanje u „eksplozivni performans“ u kome će se smenjivati haos i red, informativni i obrazovni elementi, ali i snažne emocije.

Rezultati boravka u ESA biće predstavljeni na Festivalu Ars elektronika 2017. godine, ali i kao deo programa u nekoj od partnerskih institucija projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke. Pored CPN-a, tu su i DIG galerija iz Košica, Etopija iz Saragose i Laboral iz Hihona, Kapelica galerija iz Ljubljane, Dži-Vi art iz Londona i Sajens geleri iz Irske.

Istražite više o projektu Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke na sajtu Ars elektronike i sajtu CPN-a.

podeli