Поводом обележаваља светске Недеље отвореног образовања, од 7. до 11. марта, биће одржан низ догађаја на неколико локација у Београду 

”Недеља отвореног образовања” одржава се од 7. до 11. марта. Током ових пет дана се широм света, кроз предавања и радионице, промовишу могућности за слободно и бесплатно образовање. У Београду се одржава неколико занимљивих догађаја. Један организује Универзитет у Београду, док библиотека ”Светозар Марковић”, Секција библиотекара и књижничара Заједнице института Србије и KoBSON заједно организују читав низ догађаја на више локација широм града. 

Обележавање ”Недеље отвореног образовања” ове три организације започињу са два предавања 7. марта у библиотеци ”Светозар Марковић”. Теме су улога академских библиотека у креацији (и промоцији) докторских дисертација, као и тзв. ”секундарни материјали” – корисне ненаучне продукције, од скрипте до презентације, која се све чешће може наћи у универзитетским библиотекама.

У среду, 9. марта, у Народној библиотеци Србије, одржава се предавање о идеји ”Отворене науке” (Open Science) и најпопуларнијим бесплатним онлајн базама предавања и курсева. Следећег дана, у библиотеци Дома културе ”Студентски град” посетиоци могу да чују предавање о укључивању у рад Википедије, а дан касније, назад у ”Светозару Марковићу”, тема су алати у отвореном приступу и њихова образовна употреба.

Ове теме показују колико је ”отворено образовање” условљено развијањем тзв. дигиталне писмености и употребе све већих отворених база на интернету. Универзитет у Београду наступа 7. марта као део пројекта GRASS (”Оцењивање социјалних вештина”), са темом ”Отворених значки” (Open Badges), новим начином оцењивања неформалних академских вештина.

”Недељу отвореног образовања” организује ”Конзорцијум отвореног образовања”, асоцијација више стотина институција и организација широм света, уједињених у идеји промоције отвореног образовања. Део сарадника бави се све широм употребом отворених алтернативних извора информација и знања, као што су Википедија или Coursera, али је важна тема и развој тзв. отворених података, уџбеника, и ауторских лиценци.

подели