Кроз програме којима додељује грантове од чак 20 милиона евра у мање развијеним регионима, Европа мења своји научни рељеф, унапређује постојеће или оснива нове научне институције

Текст: И. Хорват

Због чега и даље постоји изражена неравномерност квалитета науке у различитим регионима и земљама европског континента? И поред видљивих напора и знатних финансијских средстава које Европска комисија годинама улаже на националном и европском нивоу у области науке и технолошког развоја, Европа не даје свуда једнако добре научне резултате.

Програм Teaming, један од инструмената новог европског програма финансирања Хоризонт 2020, представља покушај да се проблем неравномерног развоја науке реши. Овај програм има за циљ да оснажи европску науку на тај начин што ће у мање развијеним регионима финансијски подржати унапређење постојећих или оснивање нових научних институција, кроз пажљиво осмишљен програм међународне сарадње.

Србија је на листи земаља које могу да аплицирају за средства Teaming програма. Oвакав грант не би само освежио нашу земљу у научотехнолошком смислу, него би довео и до отварања нових радних места за младе научнике, што би за резултат свакако имало смањивање непопуларног „одлива мозгова“, који је нашу земљу захватио током претходних деценија. 

Први тиминг пројекат у Србији

На самом крају јануара 2015, из Брисела је стигла вест да је група истраживача из Новог Сада освојила средтсва из Teaming програма, као и да је реч је о пројекту ANTARES. 

Истражите више

Идеја Teaming програма је да се оствари сарадња између мање развијених институција и европских лидера у области научних истраживања и иновација, како би се смањила тенденција концентрисања изузетних научноистраживачких центара само у појединим и то углавном већ добро развијеним регионима.

Програм оснаживања као што је Teaming ће свакако помоћи слабије развијеним регионима да остваре напредак не само у научном, већ и у економском погледу. Координатор пројекта би требало да буде управо институција слабијих перформанси, а пројекат се одобрава и реализује током две фазе.

Прва фаза подразумева израду детаљног бизнис плана, који ће илустровати потенцијал будућег научног центра и оправдати изводљивост пројектних циљева и оснаживања региона у смислу отварања нових тржишта за иновације, али и постизања изузетних научних резултата.

Трошкови израде бизнис плана покривају се свим успешним кандидатима. Наиме, ако је одбор за селекцију задовољан иницијалном стратегијом коју је тим институција представио, а која садржи детаље за остваривање дугорочних циљева у области науке и иновација, одобравају се средства за израду бизнис плана у висини од 200.000 до 500.000 евра. Предвиђено је да прва фаза траје 12 месеци.

Пример Института „Макс Планк“

Добро је познат пример успешности мреже „Макс Планк“ института у Немачкој. Након пада Берлинског зида, представништво овог института, које се тада налазило на развијеном западу, одлучило је да оснује неколико института у источној Немачкој и да на тај начин поспеши развој овог дела земље. Око 20 нових института је отворено за свега седам година. Само деценију касније постали су центри научне изврсности које посећују научници из свих делова света, попут „Макс Планк“ института за молекуларну биологију и генетику у Дрездену.

У случају да је одбор за селекцију задовољан бизнис планом, најбоље рангирани пројекти добијају финансије за имплементацију пројекта, односно оснивање новог или унапређивање постојећег центра. У том моменту почиње другa фазa пројекта. Иaко се средства за ову фазу предвиђају у висини од 15 или чак 20 милиона евра, Teaming не покрива трошкове везане за инфраструктуру.

За планове ове врсте, неопходно је обезбедити гаранцију националних или регионалних власти да ће неопходна средства бити обезбеђена у случају да је друга фаза пројекта одобрена. Предвиђено је да она траје између 5 и 7 година.

Овакав пројекат ће за земљу која учествује значити много више од оснивањa новог научног центра, што је само по себи заиста велика ствар.

Током дужег временског периода доћи ће до побољшања свих показатеља успешности, као што су интензитет научних истраживања, достигнућа у области иновација, али и унапређење стратегија у овој области.

Научне институције, које су лидери у својој области, поспешиће развој мање продуктивних институција и региона, доприносећи својом експертизом, као и искуством у руковођењу међународним мрежама научних институција. 

Teaming или twinning

Иако имају исти циљ, а то је да се премости јаз који постоји између мање развијених научних институција и лидера у области науке технологије у Европи, треба правити разлику између ова два програма финансирања. Веома битна разлика односи се на висину неповратних средстава која се додељују успешним кандидатима. Програм Twinning додељује знатно мања средства, у висини око милион евра, која су искључиво намењена за краткорочне размене научника, посете стручњака као и виртуалне тренинге, радионице, ко-учешће на конференцијама, организацију летњих школа, дисеминацију резултата и активности поромоције науке. Као резултат очекује се подизање капацитета мање ефикасних институција укључених у програм и знатно боље позиционирање тих области науке и научника.

подели