Kako je praznina iz Indije stigla u Evropu i postala nula, i kako da prestanemo da brkamo cifre i brojeve

Otkriće nule promenilo je svet. Kada su indijski matematičari u petom veku otkrili da se i ništa, praznina ili odsustvo brojne vrednosti može zapisati, došlo je do revolucije u razvoju matematike.

Ovo znanje je potom stiglo do Arapa koji su bili vrsni matematičari u svoje doba. Uvodeći nulu, oni su razvili decimalni sistem zapisivanja brojeva pomoću deset simbola i decimalnog zareza. Zato se simboli 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 nazivaju arapske cifre.

Arapi su u ranom srednjem veku vladali Španijom, pa su mnoga svoja znanja preneli Evropljanima. Arapske cifre su tako stigle u Evropu, gde su počele sve više da se koriste.

Danas je decimalni sistem nazamenjiv u matematici. On koristi samo deset cifara, ali pomoću njih i decimalnog zareza može da predstavi beskonačno mnogo brojeva – sve koji postoje.

Ljudi često brkaju pojmove „cifra“ i „broj“. Tako, recimo, za brojnu vrednost sto hiljada ili milijarda, kažu da je „cifra sto hiljada“ ili „cifra milion“. A cifra je u stvari samo simbol kojim se broj zapisuje i ona nema vrednost. U decimalnom sistemu postoji samo deset cifara. Sve ostalo su brojevi.   

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi