Cilj radionice u Naučnom klubu Beograd bio je da podstakne učenice da istraže različite mogućnosti koje oblast informaciono-komunikacionih tehnologija pruža i steknu uvid u to koje sve nove digitalne veštine mogu da budu od značaja za karijeru u IKT-u.

Prisutnima su se na samom početku obratili pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Aleksandar Jović, portfolio menadžerka UNDP-ja za digitalne inovacije Jelena Ružičić, direktor Fondacije Petlja Milan Simić i v.d. direktora Centra za promociju nauke Danijela Vučićević.

„Danas, želim da poručim našim učesnicama da je bitno znati da postoje različiti načini da budete uspešne i hrabre u odabiru vaših naučnih karijera. Čuveni akronim STEM pokazuje nam da nije dovoljno biti dobar samo u jednoj oblasti, jer su u praksi neophodni fleksibilnost, timski rad, otvorenost za ideje i oslanjanje na druge naučne oblasti, koje nam menjaju pristupe na svakom nivou. I to je ono što ovakvi  programi treba da osvetle i daju vam hiljade novih odgovora. Može vam se učiniti, da je neophodna brzina, s obzirom na stanje u nauci, da se od vas očekuju brzi rezultati da biste napredovali, i da se utrkujete kao da ste na olimpijadi. Međutim, kada se bavite onim do čega vam je stalo, veoma je važno da odvojite dovoljno vremena da razumete suštinu problema, a onda će rezultat neminovno doći kao oskar vaših istraživanja i posvećenosti. Nikada ne oklevajte, zahtevajte mnogo od sebe i postavljajte ambiciozne ciljeve, čak i ako to ne rade ni vaši roditelji, ni profesori, ni sredina“, poručila je Danijela Vučićević v.d. direktora Centra za promociju nauke.

„Ono što vidimo u direktnom radu sa učenicima i učenicama, pre svega osnovnih škola, kroz aktivnosti koje organizujemo jeste da u ranom uzrastu devojčice pokazuju jednaku radoznalost i interesovanje za savremene tehnologije kao i dečaci. Na nama odraslima je da sve mlade devojke ohrabrimo i podržimo u tome da svoju kreativnost i znanje grade i u oblasti Informaciono-komunikacionih tehnologija“ istakao je Milan Simić, direktor Fondacije Petlja.

Preko 20 učenica Gimnazije i ekonomske škole „Dositej Obradović“ iz Bačke Topole učestvovalo je na radionici „Kada čovek i mašina ćaskaju: upoznaj DALL-E“. Milan Ličina, kreativni direktor VIDRA i docent na Univerzitetu „Metropolitan“ u Beogradu, pomogao im je da naprave svoje prve korake u umetnosti generisanoj veštačkom inteligencijom. Učenice su imale priliku da isprobaju jedan od popularnijih alata za generisanje slika iz tekstualnih upita – DALL-E. Osim toga, razgovarale su o potrebnim veštinama za kreiranje digitalne umetnosti i preprekama i ograničenjima koje nameće crtanje rečima.

Međunarodni dan devojaka u IKT-u se obeležava svakog četvrtog četvrtka u aprilu, a ovogodišnji slogan je „Liderstvo“ (eng. Leadership). Poruka slogana je da istakne kritičnu potrebu za jakim ženskim uzorima u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (eng. Science, Technology, Engineering, Mathematics – STEM).

Ovaj događaj je organizovan u okviru projekta „Izgradnja ključnih računarskih kompetencija – ka radnoj snazi budućnosti“, koji sprovodi UNDP, u partnerstvu sa Fondacijom Petlja i Ministarstvom prosvete, a uz podršku Vlade Republike Srbije.

 

podeli