22. april se već pet decenija obeležava kao datum koji posvećujemo planeti na kojoj živimo. U našem virtuelnom Naučnom klubu možete da posetite radionicu posvećenu ovom danu!

Prvi Dan planete Zemlje obeležen je 22. aprila 1970. godine. Ovaj datum je izabran kao podsetnik na tri velika ekologa rođena ovog dana: glumca Edija Alberta (1906–2005), prirodnjaka Džona Mjuira (1838–1914) i agronoma Julijusa Mortona (1832–1902). Iako su se konzervativne snage u SAD bunile, jer je igrom slučaja 22. april i Lenjinov rođendan, pa su ekolozi su optuživani za saradnju sa Sovjetskim Savezom, ovaj pokret je ipak postajao sve popularniji, da bi od 1990. godine izašao iz američkih okvira i raširio se kao globalni fenomen.

Danas više hiljada ekoloških organizacija širom planete slavi i obeležava ovaj datum, koji se posvećuje za nju najbitnijim temama poput sagorevanja fosilnih goriva, povećanju emisije ugljen-dioksida i drugih gasova “staklene bašte” i globalnom zagrevanju.

Profesor dr Dragan Milovanović sa Rudarsko-geološkog fakulteta, koji je proputovao veliki deo naše planete istražujući njenu geološku strukturu kao član raznih istraživačkih ekspedicija, ispričao nam je kako on vidi planetu u ovom izazovnom trenutku: „Zemlja nam je podarila sirovine koje moramo racionalno koristiti, eksploatisati uz što manju promenu sredine u kojoj živimo i radimo. Svaka izvađena tona uglja, i ne samo uglja, menja i devastira prostor, vazduh koji udišemo i vodu koju pijemo. Bez njih ne možemo da opstanemo nijedan dan. Gladni smo energije da bismo zadovoljili sopstvene potrebe i želje, ali svakog trenutka moramo imati u vidu koliko smo ugrozili sebe i planetu. Razvijamo nove naučne tehnike i moramo još više da učimo o njenim prirodnim bogatstvima koja nam pruža. Što više naučimo, bolje ćemo razumeti da je moramo negovati poput vlastitog deteta radi dobrobiti budućih pokoljenja.″

Svratite u našu virtuelnu radionicu posvećenu Danu planete u našem virtuelnom Naučnom klubu!

 

 

 

 

podeli