Imamo li algoritam za pravljenje pice? To je jednostavno: napravimo podlogu, stavimo fil i ispečemo je. Gotovo. Ali… rekli smo da je algoritam „niz preciznih uputstava”…
Iako nam pomiso na picu izaziva reakcije neuporedivo drugačije nego pomisao na pisanje algoritama, moramo se zapitati šta ćemo ukoliko nas baka greškom zaključa u stanu (mislila je da se pre 11 nećemo probuditi, a mi kao prave vrednice ustali u 9) i ode kod komšinice na kafu. Svi znamo koliko se ta sedeljka može odužiti. U frižideru, sem podvarka od juče – ništa. Telefon nije ponela, a fiksni, ko još ima fiksni telefon (da, čak ga ni bake više nemaju). Mi gladni, a vazduhom se širi miris iz picerije preko puta. E, tu nastupa naš lukavi plan, jer imamo algoritam za picu. Imamo li ga?
Zastaćemo samo nakratko i priču o algoritmima početi kao bajku. Bila jednom jedna zemlja Persija i u njoj pisac, matematičar, astronom i geograf po imenu Muhamed ibn Musa al-Horezmi. Jedan od najvećih matematičara dosad, otac je nekoliko grana i osnovnih pojmova u ovoj disciplini, a smatra se začetnikom algebre.
Takođe, zaslužan je i za nastanak algoritama. Niz preciznih uputstava koja nas, korak po korak, vode do rešenja nekog problema, nazivan je, pogrešnim izgovorom prezimena pomenutog matematičara – algoritam.
I sad se vraćamo u bakin stan, sa frižiderom i podvarkom, ali ostavom punom namirnica. Hoćemo li napraviti picu? Imamo li algoritam za pravljenje pice? To je jednostavno: napravimo podlogu, stavimo fil i ispečemo je. Gotovo. Ali… rekli smo da je algoritam „niz preciznih uputstava…“, tako da se vraćamo na početak.
Podloga, testo, smesa je brašna, kvasca i vode. Dobro ih izmešamo i istanjimo u obliku kruga. A zatim fil, premažemo podlogu kečapom, dodamo šećer, vegetu, kulen, pršutu, masline ili ipak ne, mortadelu, oooo daaa…, pečurke obavezno, kačkavalj i preko svega toga pospemo origano. Kompletnu podlogu sa filom sad stavimo u rernu, podesimo rernu na 250-300 stepeni Celzijusa i pečemo desetak minuta. Pica spremljena po našem algoritmu je gotova!