Menkar je narandžasti džin udaljen od Zemlje 220 svetlosnih godina i ima dvostruku veću masu od Sunca
Tekst: S. Rosić
Zvezdu Menkar su stari Grci videli kao nodrvu strašnog čudovišta Ketosa koje nas posmatra sa neba. Tu morsku neman moćni Posjedon poslao je da pojede Andromedu, ali ju je od sigurne smrti spasao junak Persej. Menkar je nekada bila najsjajnija zvezda sazvežđa, ali je od 19. veka pala na drugo mesto. Na prvom je trenutno Deneb Kaitos dok je promenljiva zvezda Mira, povremeno sjajnija od svih ostalih u sazvežđu.
Menkar je narandžasti džin udaljen oko 220 svetlosnih godina od Zemlje i ima dvostruko veću masu u odnosu na Sunce. Međutim, on je u potpuno drugoj fazi evolucije – iscrpeo je sve zalihe vodonika i helijuma iz svog jezgra i zato sada ima 89 puta veći prečnik od naše zvezde. Zbog tako velike fotosfere, emituje oko 1.445 puta veću energiju od Sunčeve iako je njegova efektivna temperatura samo 3.521 stepen Celzijusa, dok je temperatura Sunca 5.504 stepeni. Zbog toga Menkar, kao i sve hladnije zvezde, sija crvenkastim sjajem.
To je ujedno i znak da će u nekom trenutku verovatno postati nestabilan i pridružiti se grupi promenljivih zvezda sličnih Miri. Ipak, Menkar će verovatno živeti još dugo jer je ovekovečena u kultnoj seriji ”Zvezdane staze”. Možda ćete je prepoznati u epizodi Space Seed iz 1967. i drugom delu filma ”Prokletstvo Kana” iz 1982. godine gde je ta zvezda igrala ključnu ulogu.
——————————————————————————————————————————-
DNEVNI TELESKOP Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop. |