U četvrtak, 28. septembra, na dan kada je 1928. godine Aleksandar Fleming slučajno otkrio penicilin u Naučnom klubu će se održati predavanje o ovom otkriću

”Kada sam se probudio tog 28. septembra 1928. godine, sigurno nisam planirao da napravim revoluciju u medicini otkrićem prvog antibiotika na svetu. Ali pretpostavljam da sam upravo to uradio”, prisećao se kasnije Aleksandar Fleming dana kada je na kulturi stafilokoka slučajno primetio gljive koje ih uništavaju. Pripadale su rodu Penicillium.

Široka upotreba penicilina u lečenju počela je tek posle Drugog svetskog rata, a danas se svet suočava sa sve većom nekontrolisanom upotrebom antibiotika i rezistencijom bakterija koja se uporedo razvija.

U četvrtak, 28. septembra, 89 godina nakon ovog otkrića u Naučnom klubu u Beogradu će  u okviru programa Vremeplov biti održano predavanje ”Postantibiotska era, alternativni pristupi i perspektive”. Predavanje počinje u 18 časova, a predavač je dr Branko Jovčić, vanredni profesor sa Katedre za biohemiju i molekularnu biologiju Biološkog fakulteta u Beogradu.

Program Vremeplov posvećen je važnim datumima i istorijskim događajima u domenu nauke. Predavanja su namenjena svim uzrastima, a ulaz je slobodan.

podeli