Uzbudila vas je jučerašnja vest iz NASA o sedam zemljolikih planeta? Koliko biste tek bili uzbuđeni da sami otkrijete planetu?
Tekst: I. Horvat
Svemirska letelica Kepler, koju je Nasa lansirala 2009. godine kako bi mapirala vansolarne planete slične Zemlji u našoj Galaksiji, svakodnevno na našu planeta šalje ogromne količine podataka. Međutim, iako su kompjuteri znatno napredovali u poslednje vreme, za obradu podataka Nasi su ipak potrebni i ljudi. Zapravo, mnogo ljudi.
Na sajtu PlanetHunters, kao dobovoljac, možete da se uključite u ovu nesvakidašnju potragu. Nakon kratke obuke, koja traje svega deset minuta, postajete jedan od čak 300.000 aktivnih lovac na planete obučen da u krivama sjaja zvezda uoči takozvane „gepove“. Gepovi ukazuju na smanjenje sjaja zvezde koji može biti posledica prolaska vansolarne planete ispred diska zvezde.
Misija Kepler dizajnirana je tako da kontinuirano snima određene delove naše galaksije i u orbitama oko zvezda detektuje zemljolike planete – u nastanjivim ili makar u blizini nastanjivih zona matičnih zvezda. Keplerov jedini načuni instrument je fotometar koji snima sjaj preko 145 000 zvezda. Ovi podaci se potom pregledaju u potrazi za periodičnim smanjenjima sjaja, odnosno vansolarnim planetama kandidatima.
Kratko uputstvo sa sajta za planetolovce vas obučava kako da pažljivo pratitet promenu sjaja zvezde tokom vremena. Svaka kriva sjaja snimana je uglavnom tokom perioida od 30 dana. I dok na x-osi možete da pratite vreme, na y-osi pratite intenzitet sjaja. Svaka „tačka“ koja čini krivu sjaja predstavlja pojedinačno merenje koje je načinio Kepler, a što su snimljene „tačke“ više pozicionirane na dijagramu, zvezda je sjajnija. Ono čemi težite tokom potrage je da „ulovite“ tačke koje se u poređenju sa ostalima periodično pojavljuju niže na dijagramu.
Planet Hunters projekat je do sada otkrio veliki broj novih planeta kandidata, a daljim istraživanjima koja se potom sprovode, kako teleskopima sa Zemlje, tako i onima u orbiti, pokazano je da to zaista jesu zemljolike planete u orbitama oko udaljenih zvezda. Planet Hunters i slični programi poput Galaxy Zoo možda su najbolji primer onoga što nazivamo citizen science.
Istražite više kako možete da se uključite u potragu za zemljolikim planetama na sajtu Planet Hunters.
Istražite više o NASA otkriću sedam zemljolikih planeta.