Posada je tokom boravka u stanici Mir izvela oko 2000 eksperimenata
Tekst: T. Marković
Mir EO-3 bila je ekspedicija na svemirskoj stanici Mir. Posadu su činila tri člana: komandant Musa Manarov, prvi inženjer Vladimir Titov i doktor istraživač Valerij Poljakov. Prva dvojica su stigla na stanicu decembra 1987. godine, a Poljakov im se pridružio avgusta 1988. godine.
Posada je tokom boravka u stanici izvela oko 2000 eksperimenata. Kada se Manarovu i Titovu pridružio Poljakov, eksperimenti su postali intenzivniji. U početku su izvodili eskperimente iz biologije, a zatim posmatranja galaksija i galaktičkih jata u UV spektru. Ostali radovi su se odnosili na posmatranja Zemlje i eksperimente iz meteorologije, svemirske tehnologije, fiziologije, psihologije.
Mir je bila sovjetska, a kasnije ruska, svemirska stanica koja se nalazila u niskoj Zemljinoj orbiti od 1986. do 2001. godine. To je bila prva modularna svemirska stanica montirana u orbiti od 1986. do 1996. godine. Stanica je služila kao mikrogravitaciona istraživačka laboratorija u kojoj je posada izvodila eksperimente iz fizike, astronomije, meteorologije, biologije, ali i kao sistem koji je za cilj imao razvoj tehnologije potrebne za trajno zauzimanje svemira.
Mir je bio najveći konstantno naseljen veštački satelit koji se nalazio u orbiti. Do 23. oktobra 2010. godine držao je rekord za najduže neprekidno prisustvo ljudi u svemiru, koje je iznosilo 3664 dana. Tada ga je prestigla Međunarodna svemirska stanica. Svemirska stanica Mir je deorbitirana u martu 2001. godine kada se ugasio fond za finansiranje projekta.
——————————————————————————————————————————-
DNEVNI TELESKOP Rubrika Dnevni teleskop iz dana u dan predstavlja kratke astronomske priče. Ova serija se, uz podršku Centra za promociju nauke, originalno objavljuje svakog dana u listu Danas umesto ukinute rubrike Horoskop. |