Od Hitlera do japanske prepelice, 97 odsto članaka na Vikipediji vodi ka – filozofiji

Tekst: N. Zdravković

Evo jedne vežbe. Otvorite bilo koji članak na engleskoj Vikipediji i uradite sledeće:

– pronađite prvi link u članku koji nije u zagradi, ne počinje velikim slovom i ne vodi van Vikipedije, i kliknite na njega;

– ponovite ovaj postupak na članku na kojem ste se našli, i nastavite da ga ponavljate;

– kad-tad ćete završiti na članku o filozofiji. Razlog je jednostavan: čak 97 odsto članaka na Vikipediji vodi ka „majci svih nauka“.

Na primer, uzmimo članak Wikipedia. Prvi link bez velikog slova je online encyclopedia, na kojoj je prvi link encyclopedia, na kojoj je reference work, pa zatim book, pa (neočekivano) ink, pa liquid, i dalje incompressible, thermodynamics, science, knowledge, awareness, quality i najzad philosophy.

Ali gde vodi filozofija? Philosophy vodi na problem solving, pa na first-order logic, formal system, abstraction, rule of inference, logic, argument, i, opet, philosophy. Nastaje zatvoreni krug.

Naravno, pošto je u pitanju zatvoreni krug, svih 97 odsto članaka na Vikipediji koji vode ka filozofiji vode i ka problem solving i logic, odnosno, izbor baš filozofije kao konačne destinacije je pomalo arbitraran.

Matematički modeli su pokazali da je prosek koraka od bilo kog članka do filozofije 23. Doduše, čitavo ovo „pravilo“ ne važi za srpsku Vikipediju, najverovatnije zato što na njoj ne postoji dovoljan broj članaka.

Objašnjenje ovog fenomena se može nazreti iz primera. Naime, vodič za pisanje članaka na Vikipediji navodi da svaka stranica treba da počne definisanjem teme – najčešće smeštanjem u adekvatni kontekst.

Ovo znači da „Vikipedija“ vodi ka „internet enciklopediji“, koja vodi ka „enciklopediji“ i tako dalje, korak po korak ka sve opštijim pojmovima, sve do filozofije, pa opet (i opet) do filozofije.

Ako se posmatra kroz prve linkove na svakom članku, Vikipedija je zapravo mreža članaka od kojih neki predstavljaju prava čvorišta (najčešće apstraktni kao science ili knowledge), a u čijem centru se nalazi zatvoreni krug članaka preko kojih „filozofija“ vodi do same sebe.

Ukoliko želite da isprobate neki termin, na ovom sajtu dobijate mrežu na osnovu unesenih pojmova, prateći pravilo prvog linka.

podeli