Tačno 70 godina nakon rođenja slavnog pevača, nekadašnji asteroid 1991FM3 postao je 17473 Freddiemercury
Tekst: J. Nikolić
Jedan od najboljih pevača svih vremena, Fredi Merkjuri, rođen je 04. septembra 1946. godine. Na ovaj dan tačno 70 godina kasnije jedan asteroid dobio je njegovo ime. Reč je o nekadašnjem 1991 FM3, koji je sasvim slučajno u svom imenu već nosio inicijale slavnog pevača, a otkriven je 1991. godine, nekoliko meseci pre Merkjurijeve smrti.
Međunarodna astronomska unija donela je odluku da je od sada zvanično ime ovog asteroida 17473 Freddiemercury, a vest je preko zvaničnog Youtube kanala grupe Queen prvi saopštio Brajan Mej, nekadašnji gitarista ovog sastava i astrofizičar. Tom prilikom Mej se zahvalio Džoelu Parkeru, astronomu Nase koji se najviše zalagao da asteorid ponese svemirom ime pevača koga je Parker okarakterisao kao pomalo ekscentričnog što je istovremeno i osobina orbite istoimenog asteroida.
Farok Bulsara (ime menja u Fredi Merkjuri 1970. godine) rođen je u tadašnjem Zanzibaru 1946. godine, a asteroid nazvan po njemu, otkriven je 1991. godine u ESO opservatoriji u Čileu. Ovaj asteroid se kreće oko Sunca brzinom od 20 kilometara u sekundi, ali je od naše zvezde udaljen između 2 i 2,8 astronomskih jedinica pa mu je za pun krug potrebno oko 3 godine i 8 meseci. Kreće se po blago eliptičnoj orbiti, a najmanja udaljenost od Zemlje koju dostiže je oko 350 miliona kilometara pa ne postoji opasnost da bi mogao da udari u njenu površinu.
Ovaj asteroid još uvek nedovoljno istraženog sastava i prečnika od oko 3,5 kilometra, nalazi se u asteroidnom pojasu između orbita Marsa i Jupitera. Prema rečima Brajana Meja, Fredi Merkjuri se ne može posmatrati sa Zemlje bez boljeg teleskopa jer je njegov sjaj deset puta slabiji od onog koji može da opazi golo oko posmatrajući noćno nebo. ”On je samo tačka svetlosti, ali veoma posebna tačka svetlosti”, rekao je Mej u svom obraćanju. Osim toga, ovaj asteroid spada u tamne objekte jer reflektuje samo trećinu Sunčeve svetlosti koja dopire do njega.
Sve predloge za imenovanje nebeskih tela razmatra Međunarodna astronomska unija, koja u svom obrazloženju da ovaj asteroid ponese Merkjurijevo ime, između ostalog navodi da je on jedan od najvećih rok pevača svih vremena karakterističnog glasa i velikog glasovnog raspona. Sa ovom tvrdnjom se već godinama slažu i muzičari i publika, a u aprilu ove godine u časopisu Logopedics Phoniatrics Vocology objavljeno je i istraživanje u kome su merene različite specifičnosti Merkjurijevog glasa. Tada je primećena neobičnost – poznati umetnik govorio je baritonom dok je većinu pesama otpevao u tenoru. Međunarodni istraživački tim je utvrdio i da je njegov vibrato iznosio 7,04 herca dok se uobičajena vrednost kreće između 5,4 i 6,9 herca.
Pevač koji je u pesmi Don’t Stop Me Now sebe nazivao zvezdom padalicom koja skače nebom i gori, nije jedini rok muzičar po kome je nazvan asteorid. Naime, nebo je puno kako preminulih tako i živih rok legendi. Prošle godine veliku medijsku pažnju privukao je asteroid Dejvid Bouvi, a među ovim nebeskim telima nalaze se i svi članovi Bitlsa, Erik Klepton, Džimi Hendriks, Karlos Santana, Elvis Prisli, Badi Holi i mnogi drugi. Osim toga, neki od asteroida ne nose imena pojedinačnih muzičara već čitavih rok bendova, kao što su Rolingstons, Pink Flojd i Led Cepelin.