U ponedeljak, 17. novembra, u 16 časova, u Privrednoj komori Srbije, skup o mogućnosti angažovanja srpske privrede u CERN-u
U Beogradu se u ponedeljak otvaraju još jedna značajna vrata za privredu Srbije. U cilju efikasnijeg korišćenja članstva Srbije u CERN-u, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a uz podršku Komisije za saradnju sa CERN-om, 17. novembra 2014, u 16 časova, u Privrednoj komori Srbije, organizuje jednodnevni seminar „Mogućnosti angažovanja srpske privrede u CERN-u“.
Na seminaru u Privrednoj komori (Resavska 13) eksperti CERN-a će izložiti ponude i mogućnosti za angažman kompanija iz država članica CERN-a na odgovarajućim projektima.
Kako navodi Komisija za saradnju Republike Srbije sa CERN-om, seminar je namenjen rukovodiocima i predstavnicima zainteresovanih državnih i privatnih kompanija iz Srbije koje smatraju da mogu uspešno da dobiju angažman u nadmetanju sa konkurentnim kompanijama iz EU na tenderima za određene poslove u CERN-u.
Uobičajeno je da države članice CERN-a vraćaju svoju članarinu kroz privatne ili državne kompanije koje se angažuju na raznim poslovima u CERN-u.
Na taj način, kako objašnjavaju u Komisiji, pored značajnog finansijskog efekta, odgovarajuće kompanije usavršavaju svoje kadrove i mlade stručnjake, a oni, s druge strane, po povratku u svoje matične institucije prenose razvijene tehnologije, znanje i iskustvo koje su stekli radeći u CERN-u. Tim kompanijama je pri svakom sledećem angažmanu u inostranstvu ili u zemlji, a posebno u CERN-u, praktično otvoren put posle uspešno završenog posla u CERN-u.
Kao i svaka država članica, Srbija je imenovala predstavnika industrije čiji je zadatak da u komunikaciji sa menadžmentom CERN-a, predstavnicima Privredne komore, kao i predstavnicima srpskih kompanija, omogući organizovano praćenje pristupa našim kompanijama na konkursima za određene poslove u CERN-u.
Srbija u CERN-u
Poznato je da je bivša Jugoslavija bila jedna od dvanaest evropskih država koje su osnovale CERN, ali je njeno članstvo prestalo 1962. Danas je CERN zajednica dvadeset jedne države, dok Indija, Japan, Ruska Federacija, SAD, Turska, Evropska komisija i Unesko imaju posmatrački status u CERN-ovom Savetu (CERN Council). Ugovor o naučno-tehnološkoj saradnji sa CERN-om potpisale su gotovo sve evropske države koje nisu članice (među njima i Srbija) i najveći deo vanevropskih država. Posle tri godine uspešnih pregovora i procedure koja umnogome liči na sadašnji status naše države kada je reč o EU, Srbija je 10. januara 2012. sa CERN-om potpisala Ugovor o pridruženom članstvu, a u martu 2012. godine, posle ratifikacije tog ugovora u parlamentu, i zvanično postala pridruženi član CERN-a na putu ka punopravnom članstvu.