Istražite 13 ideja koje su promenile svet
Električni uređaji ne bi bili napravljeni da nije bilo ideje o imaginarnom broju, jer bez ovih brojeva, koji su potpuno neprirodni, matematika ne bi mogla da opiše prirodu
Bombeli je tada uveo nov broj i, koji je označavao √-1. Tako nastaje identitet imaginarnih brojeva. Uređeni par realnih brojeva (a,b) nazivao je kompleksan broj, koji zapisuje još kao a+bi. Kasnije je definisao računske operacije sa njima, a drugi matematičari, poput Ojlera i Lajbnica, tumače njihovo materijalističko, odnosno idealističko značenje, zasnovano na činjenici da oni ne izražavaju veličine.
Zanimljivo je to što sada i imaginarni brojevi kao da iskaču svuda oko nas i mogu se naći kod mnogo jednačina koje se koriste u elektrotehnici, kvantnoj mehanici i Ajnštajnovoj Teoriji relativnosti. Kompleksni brojevi su sastavni deo mnogih prirodnih nauka, naročito fizike, mehanike, elektrotehnike i zato igraju veliku ulogu u stvaranju i postojanju našeg univerzuma.
ŠUMA ZNANJA
U okviru izložbe „Šuma znanja“ Centar za promociju nauke je predstavio trinaest naučnih ideja koje su promenile svet. Tekstove je pripremila grupa autora: S. Bubnjević, N. Grubač, M. Nikolić, D. Vejnović, A. Brajović, K. Vuković, T. Marković i B. Klobučar, a rezenzent je M. Ćirković.
Istražite više o idejama koje su promenile svet.