Matematičar koji je izgradio uređaj za dešifrovanje do tada najsavršenije mašine za kriptovanje poruka 

U široj javnosti verovatno nema poznatijeg matematičara dvadesetog veka od Alana Tjuringa. No, ovaj matematički genije daleko je poznatiji po svojoj ulozi koju je imao u dešifrovanju poruka u Drugom svetskom ratu, kao i po svojoj homoseksualnoj orijentaciji i samoubistvu koje je izvršio, nego po matematičkim osnovama iz kojih je poniklo kompletno moderno računarstvo.

Tjuring je rođen 1912. godine u Londonu. Iako su mu roditelji radili u Indiji, odlučili su da mladi Alen treba da dobije bolje obrazovanje, pa je u prvim godinama ostajao sa bratom u Engleskoj. Već sa šest godina, kada je krenuo u školu, njegovi nastavnici su shvatili da imaju posla sa genijalcem.

Tjuring upisuje Kings koledž u Kembridžu 1931. godine. U narednim godinama daje veliki doprinos razvoju formalnog modela modernih računara. Od 1936. do 1939. provodi vreme na Prinstonu, gde je i doktorirao i gde se bavi osnovama matematike – tako dolazi do modela Univerzalne mašine iz koga će nastati princip rada savremenih računara. Tokom boravka u Prinstonu bavi se kriptografijom, a imao je i priliku da svoje teoretsko znanje i ideje pretoči u elektromehanički računar.

Drugi svetski rat Tjuringa zatiče u Engleskoj. Odmah je pozvan u Blečli park da se zajedno sa drugim matematičarima uključi u rad Organizacije za razbijanje šifara i pokuša da napravi uređaj za dekodiranje nacističkih poruka. Osnov je preuzet od poljske organizacije koja je pred sam rat uspela deo znanja da prenese Britancima. Čitav Drugi svetski rat Tjuring je radio na dešifrovanju poruka. Izgradio je uređaj za dešifrovanje do tada najsavršenije mašine za kriptovanje poruka – čuvene nemačke Enigme.

Rad Tjuringa i njegovog tima tokom rata bio je strogo čuvana tajna. Nemci sve vreme rata nisu znali da su im šifre razbijene i da Britanci mogu da čitaju njihove poruke. U godinama nakon rata Tjuringov veliki doprinos i dalje je tajna. Počinje da radi u Nacionalnoj laboratoriji za fiziku, gde razvija prve računare. Postaje direktor laboratorije za računare Univerziteta u Mančesteru i bavi se pitanjima veštačke inteligencije.

Međutim, u to vreme je homoseksualnost u Britaniji krivično delo, i nakon jednog incidenta Tjuring je optužen i osuđen na hormonalnu terapiju estrogenom. Bio je to veliki udarac na matematičkog genija. Juna 1954. Alan Tjuring pronađen je mrtav u svom stanu. Uviđaj je pokazao da je izvršio samoubistvo otrovavši se cijanidom ubrizganim u jabuku.

——————————————————————————————————————————-

LICA MATEMATIKE

Naučnopopularna manifestacija Maj mesec matematike (M3) ove godine predstavlja stvarna, živa lica matematike širom Srbije – deset najkreativnijih nastavnika matematike, ali i lica deset velikana koji su kroz istoriju gradili ovu disciplinu.

Po biografskim motivima matematičara koji su deo akcije ”Lica matematike” Centar za promociju nauke je organizovao akciju rešavanja zadataka Moj današnji zadatak

podeli