Zbog njega algebru i algoritam zovemo tim imenima, a dekadni pozicioni numerički sistem, poreklom iz Indije, zovemo ”arapskim ciframa”

Muhamed ibn Musa al Horezmi najveći je matematičar zlatnog doba islama. Živeo je i radio u centru nauke svog doba, u Kući mudrosti u Bagdadu, prestonici Abasidskog kalifata. Zbog njega algebru i algoritam zovemo algebrom i algoritmom, a dekadni pozicioni numerički sistem, poreklom iz Indije, zovemo ”arapskim ciframa”. Uveo je revoluciju u matematiku ponudivši prvo sistematično rešenje kvadratnih jednačina.

O njegovom životu se zna jako malo. Istoričari su na osnovu njegovog imena zaključili da je poreklom iz Horezma, velike oaze u slivu reke Amu Darje, južno od pustoši koja je nekada bila Aralsko jezero. Rođen je u drugoj polovini 8. veka, a umro sredinom 9. veka.

Dok je u Evropi vladalo „mračno doba“, bio je svedok vrhunca islamske nauke u Bagdadu, mestu plodnog susreta antičke, arapske, persijske i indijske misli. Napisao je „Knjigu o računanju uz pomoć svođenja i oduzimanja“, koja će se koristiti kao matematički udžbenik za rešavanje kvadratnih jednačina sve do renesanse. 

Svođenje je po Al Horezmiju postupak u kome se negativna vrednost sa jedne strane jednačine pretvara u pozitivnu vrednost sa druge. Zvao ga je „al-gebr“ ili „al-džebr“, pa je naslov Liber al- gebrae et almucabola, odakle se odomaćio izraz „algebra“. Dok izraz algebra vuče korene iz naziva za matematičku operaciju, algoritam je posledica prevodilačke greške. 

U „Knjizi o sabiranju i oduzimanju uz pomoć indijskih cifara“, opisao je numerički sistem koji se danas, zbog njegovog uticaja, zove arapske cifre. Latinski prevod ove knjige bio je poznat samo opisno kao „O indijskim ciframa”, a ime autora je, umesto Al Horezmi, bilo latinizovano Al-goritmi. „Al-goritmi, o indijskim ciframa“ je vremenom postalo „Računanje uz pomoć indijskih cifara“, a algoritam je dobio svoje današnje značenje. 

Mada je zaslužan za širenje numeričkog sistema koji je omogućio modernu matematiku, Al Horezmi je svoje najznačanije delo, „Knjigu o računanju uz pomoć svođenja i oduzimanja“, napisao bez ijedne brojke. Svaki problem i svaka operacija su predstavljeni opisno, uz pomoć reči kao što su koren, kvadrat, vrednost, jednako…

Danas je zbog toga izuzetno teško i nečitko štivo, iako je tokom srednjeg veka predstavljalo pravo otkrovenje: prvi put matematika nije bila samo puko rešavanje problema, već i princip, ili metod, kojim se bilo koji problem i bilo koje rešenje mogu definisati.

——————————————————————————————————————————-

LICA MATEMATIKE

Naučnopopularna manifestacija Maj mesec matematike (M3) ove godine predstavlja stvarna, živa lica matematike širom Srbije – deset najkreativnijih nastavnika matematike, ali i lica deset velikana koji su kroz istoriju gradili ovu disciplinu.

Po biografskim motivima matematičara koji su deo akcije ”Lica matematike” Centar za promociju nauke je organizovao akciju rešavanja zadataka Moj današnji zadatak

podeli