Менкар  је наранџасти џин удаљен од Земље 220 светлосних година и има двоструку већу масу од Сунца

Фото: Stellarium

Текст: С. Росић

Звезду Менкар су стари Грци видели као нодрву страшног чудовишта Кетоса које нас посматра са неба. Ту морску неман моћни Посједон послао је да поједе Андромеду, али ју је од сигурне смрти спасао јунак Персеј. Менкар је некада била најсјајнија звезда сазвежђа, али је од 19. века пала на друго место. На првом је тренутно Денеб Каитос док је променљива звезда Мира, повремено сјајнија од свих осталих у сазвежђу.

Менкар је наранџасти џин удаљен око 220 светлосних година од Земље и има двоструко већу масу у односу на Сунце. Међутим, он је у потпуно другој фази еволуције – исцрпео је све залихе водоника и хелијума из свог језгра и зато сада има 89 пута већи пречник од наше звезде. Због тако велике фотосфере, емитује око 1.445 пута већу енергију од Сунчеве иако је његова ефективна температура само 3.521 степен Целзијуса, док је температура Сунца 5.504 степени. Због тога Менкар, као и све хладније звезде, сија црвенкастим сјајем.

То је уједно и знак да ће у неком тренутку вероватно постати нестабилан и придружити се групи променљивих звезда сличних Мири. Ипак, Менкар ће вероватно живети још дуго јер је овековечена у култној серији ”Звездане стазе”. Можда ћете је препознати у епизоди Space Seed из 1967. и другом делу филма ”Проклетство Кана” из 1982. године где је та звезда играла кључну улогу.

——————————————————————————————————————————-

ДНЕВНИ ТЕЛЕСКОП

Рубрика Дневни телескоп из дана у дан представља кратке астрономске приче. Ова серија се, уз подршку Центра за промоцију науке, оригинално објављује сваког дана у листу Данас уместо укинуте рубрике Хороскоп.

 

подели