Ифa ван Линден Тол, уметница из Ирске и победница овогодишњег конкурса Art & Science проjекта, боравиће неколико седмица у Европскоj свемирскоj агенциjи

Фото: Ed Haynes

Ифa ван Линден Тол, уметница из Ирске, прва jе добитница конкурса расписаног у оквиру проjекта Европска мрежа дигиталне уметности и науке у сарадњи са Европском свемирском агенциjом (ESA). Ифa ће своj рад, инспирисан вишенедељним боравком у Европскоj свемирскоj агенциjи премиjерно приказати на Фестивалу Арс електроника у Линцу наредне године.

Добитница из Ирске имаће ексклузивну прилику да сарађуjе са научницима  из ESA и да у холандском Европском свемирском центру за истраживање и технологиjу (ESTEC) уживо прати слетање сонде Розета у оквиру мисиjе ExoMaрс. Ифа ће провести месец дана и у Линцу, где ће, уз подршку тима из Futurelab-а, реализовати проjекат након инициjалне припреме у Европскоj свемирскоj агенциjи.

У досадашњем раду, Ифа ван Линден Тол jе користила научне дисциплине попут хемиjе, физике и космологиjе. Она jе на конкурсу победила у изузетноj конкуренциjи од 212 уметника из 45 земаља.

Ифа jе рођена 1978. године, а у свом раду се примарно бави инсталациjама и перформансима, али такође користи и слике, фотографиjе и филмове. Фасцинирана jе експлозиjама – њиховом огромном снагом и рушилачким ефектима. На конкурс за ESA аплицирала jе радом „Звездана олуjа“ коjи се бави животним циклусом и физичким карактеристикама звезда. У своjоj апликациjи, Ифа jе навела да жели да се бави звездама уз стручну подршку научника, како би затим превела стечено знање у „експлозивни перформанс“ у коме ће се смењивати хаос и ред, информативни и образовни елементи, али и снажне емоциjе.

Резултати боравка у ESA биће представљени на Фестивалу Арс електроника 2017. године, али и као део програма у некоj од партнерских институциjа проjекта Европска мрежа дигиталне уметности и науке. Поред ЦПН-а, ту су и ДИГ галериjа из Кошица, Етопиjа из Сарагосе и Лаборал из Хихона, Капелица галериjа из Љубљане, Џи-Ви арт из Лондона и Саjенс гелери из Ирске.

Истражите више о проjекту Европска мрежа дигиталне уметности и науке на сајту Арс електронике и сајту ЦПН-а.

подели