Манифестација Ноћ истраживача одржава се 26. септембра, а ЦПН ће тим поводом организовати програм у пет градова региона

Ноћ истраживача, која се одржава сваке године широм Европе, овога пута ће се одиграти у петак, 26. септембра, истовремено у чак 300 градова. Центар за промоцију науке учествује у Ноћи истраживача уз разноврсни програм у неколико градова Србије, а посетиће и Републику Српску. Сви садржаји су бесплатни.

У Србији, Ноћ истраживача одржава се по пети пут, а финансирана је из програма Хоризонт 2020, који представља највећи програм Европске уније за истраживање и иновационе делатности, и то у оквиру подпрограма „Марија Кири“. Ове године манифестација ће се одржати у чак девет градова: у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Суботици, Зрењанину, Крагујевцу, Панчеву, Јагодини и Ћуприји.

Центар за промоцију науке, поред програма у Београду, гостује у још три града Србије: Новом Саду, Суботици и Панчеву, али путује и у Републику Српску, где ће посетити Требиње.

У Научном клубу у центру Београда, за посетиоце ће бити организован програм „Хемија кувања“, где ће демонстратори ЦПН-а кувати и објашњавати хемијске процесе који се дешавају приликом термалне обраде намирница.

У Новом Саду ће бити постављена изложба са интерактивним експонатима из области математике, а у Суботицу путује мобилни планетаријум са својим звезданим пројекцијама.

У Панчеву, у петак, у 19 часова, у галерији Електрика, биће одржана трибина „Неоткривена страна науке – шта све још нисмо открили?“, о питањима на која наука нема одговоре и која представљају изазов за истраживаче данашњице. Која тешка питања стоје пред великим машинама подигнутим у ЦЕРН-у? Шта астрономи виде и не разумеју у дубинама свемира? Какве велике тајне крије људско тело? Шта још нисмо схватили о развоју живог света, а шта о нашој планети? Водећи истраживачи и популаризатори науке разговараће о овим питањима у Електрици, култном месту српског стрипа и европске OFF културе.

Учесници трибине су Милан Ћирковић, Астрономска опсерваторија у Београду, Воин Петровић, биохемичар из Института за нуклеарне науке Винча, и Никола Божић из Истраживачке станице Петница.

Посетиоци манифестације Ноћ истраживача у Републици Српској моћи ће да погледају богату изложбу „Историја роботике“, али и интерактивну поставку „Путеви будућности“, које је ЦПН припремио. Програм ће бити одржан на Факултету за производњу и менаџмент у Требињу.

Носиоци пројекта Ноћ истраживача, чија је главна идеја да се јавности покаже на који начин наука утиче на наш свакодневни живот, јесу Фестивал науке Београд, Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду и Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду.

Истражите више о Ноћи истраживача.

Истражите више о трибинском програму ЦПН-а.

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви