Ово није био при пут да ЦПН планетаријум гостује у Бањалуци, али то очигледно није значило да је интересовање мање. А онда су, након паузе за кафу, стигли и ђаци

Текст: Борис Клобучар

Већ се било смрачило у уторак по подне, када је бели комби Центра за промоцију науке стигао испред Музеја Републике Српске, у самом центру Бањалуке, а на небу се није видела ниједна звезда. Не баш сјајна ноћ за астрономе аматере, љубитеље неба, који су изашли из комбија. Али ништа страшно. Бањалука ће сутра видети звезде. И то усред бела дана. У Бањалуку је стигао мобилни планетаријум Центра за промоцију науке.

Музеј Републике Српске посетиоцима нуди разноврсне садржаје. Ту је изложба наоружања из доба турске владавине, Великог рата, Другог светског рата, грнчарија из старог века, накит из средњег века, народне ношње. У једној великој просторији са високим кровом, међу портретима Александра I Карађорђевића, Краља Петра I и Петра Кочића, сместила се и плава купола са знаком ЦПН-а. Постављање траје свега двадесетак минута (јер је ово већ уигран тим предавача) и све је спремно да сутра, 12. новембра, почне овогодишњи Фестивал науке.

Јутро је почело динамично. Пре него што су стигли ђаци, прво представљање планетаријума видели су новинари који су вредно извештавали о фестивалу. Ово није био при пут да планетаријум гостује у Бањалуци, али то очигледно није значило да је интересовање мање. А онда су, након паузе за кафу, стигли и ђаци.

Групе се скупљају испред планетаријума и већ се види да ће бити гужва. Предавања из астрономије трају, као и обично, читав школски час, а деца су заиста са пуном пажњом пратила свако предавање. Предавачи су причали о звездама и сазвежђима, галаксијама, планетама и астероидима. Помену се и атмосфера, климатске промене, које су иначе и главна тема овогодишњег Фестивала науке, и неке мисије које тренутно истражују свемир. На ходинку су се из планетаријума повремено могли чути уздаси одушевљења, понеко „вау!“ и аплаузи на крају предавања.

Свако од предавача је одржао по предавање (а неко и два). Знате да су вас деца пратила и слушала сваку реч када вас након предавања сачекају питања попут „А како се мери температура у језгру Сунца?“ или „Како се помоћу сазвежђа на небу може пронаћи галаксија Андромеда?“.

На крају дана се гасе светла. Један део предавача пакује пројектор до сутра, а други скупљају јастучиће. Када се угаси вентилатор и купола се полако издува, планетаријум чека нови дан, и сутра иде све поново. А у међувремену следи опуштање корз шетњу Господском улицом, или поред реке Уне. А неки су ипак одлучили и да прескоче разгледање знаменитости овог прелепог града и остали у хотелу „Палас“ уз књигу.

подели