Na CPN tribini u sredu, 21. oktobra, u 19 časova, u Velikoj sali SKC-a, o mitovima govore Vladeta Janković, Sofija Stefanović, Oliver Tošković i Aleksej Kišjuhas

U sredu, 21. oktobra, u 19 časova, u Velikoj sali SKC-a, Centar za promociju nauke organizuje još jednu u nizu CPN tribina koje aktuelnim i zanimljivim temama iz meseca u mesec privlače brojnu publiku. Ovomesečnu naučnopopularnu temu „Dekodiranje mitova“, kao i obično, učesnici CPN tribine će osvetliti iz raznih uglova.  Mitovi su fenomen čije se značenje i uloga proučava kroz razne naučne oblasti – oni su, između ostalih, predmet proučavanja i tema psihologije, sociologije, antropologije, filozofije ili književnosti.

Na CPN tribini „Dekodiranje mitova“ učestvuje jedan od najboljih poznavalaca klasičnih mitova u Srbiji, dr Vladeta Janković, inače profesor u penziji Filološkog fakulteta u Beogradu. O odnosu mita i nauke govori dr Sofija Stefanović, arheolog i  jedini dobitnik prestižnog evropskog ERC granta u Srbiji, sa Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Iz ugla psihologije i sociologije, mitove će osvetliti dr Oliver Tošković, psiholog iz Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju u Beogradu i dr Aleksej Kišjuhas, kolumnista lista „Danas“ i sociolog sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Moderator tribine je Slobodan Bubnjević, urednik komunikacija CPN.

U mitovima se kriju znanja koja su višestruko korisna i u našoj svakodnevnici. Njihovo razumevanje pomaže da shvatimo svet. Mitovi se često pogrešno tumače, ali povremeno daju korisne smernice i za nauku. Zahvaljujući velikom interesovanju za mitove , jedan od pionira arheologije, Hajnrih Šliman je uspeo da otkrije lokaciju drevne Troje, tako što je čitajući Ilijadu uporedio podatke iz Homerovog epa sa predelima Male Azije.

Neka tumačenja mitova bacaju novo svetlo na čitave epohe. Tako mit o Kainu i Avelju, obično vezan za bratoubistvo i praroditeljski greh, krije drevnu informaciju o sudaru dve praistorijske kulture i dva različita načina života. Naime, zemljoradnik Kain ubija svog brata stočara što simbolično opisuje početak najveće revolucije u istoriji čovečanstva – neolitske poljoprivredne revolucije.

Tribina „Dekodiranje mitova“ je zapravo inspirisana temom „Kako je Avelj postao Kain“ iz drugog broja časopisa „Elementi“, koji je izašao 2. oktobra, i koji je značajan prostor u ovom broju posvetio istraživanju neolitske revolucije na Balkanu. Kao prvi domaći ilustrovani naučnopopularni časopis, „Elementi“ okupljaju autore i naučne novinare iz brojnih domaćih i regionalnih medijskih kuća, kao i najtalentovanije mlade autore.

 

CPN tribina

DEKODIRANJE MITOVA

– Kako je Avelj postao Kain –

Sreda, 21. oktobar, 19. časova

Velika sala SKC-a

Učesnici:

  • Dr Vladeta Janković, profesor u penziji, Filološki fakultet u Beogradu
  • Dr Sofija Stefanović, arheološkinja i dobitnica ERC granta, Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu
  • Dr Oliver Tošković, psiholog, Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, Univerzitet u Beogradu
  • Dr Aleksej Kišjuhas, kolumnista lista „Danas“ i sociolog, Univerzitet u Novom Sadu

 Moderator:

  • Slobodan Bubnjević, urednik komunikacija CPN-a
podeli