Nakon što je Donald Tramp zabranio pojedinim federalnim agencijama da se oglašavaju u medijima, NASA i još nekoliko institucija pokrenule su svoje odmetničke Tviter naloge

Ilustracija: Maryne Lahaye

 

Tekst: I. Horvat

Kontroverzni, novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, u nizu neočekivanih mera koje je preduzeo tokom svog dosadašnjeg kratkog mandata, u utorak, 24. januara, raznim federalnim agencijama, a koje izgleda jedino povezuje njihova nadležnost za izučavanje klimatskih promena, privremeno je zabranio da se oglašavaju kako u medijima tako i na društvenim mrežama.

Kao odgovor na ovakvu nerazumnu meru, naučna i šira javnost SAD oštro je reagovala, a zaposleni u federalnim agencijama kao što su EPA (Environmental Protection Agency), National Park Service (NPS) i National Aeronautics and Space Administration (NASA) pokrenule su svoje odmetničke Tviter naloge, sa kojih se bore za slobodu govora, dostupnost informacija i objektivnih činjenica, ali i za svoj naučni integritet.

Odmetnički nalozi NASA i drugih institucija ubrzo su stekli veliku popularnost. Prvi među nalozima pokrenula je grupa zaposlenih sa NPS-a. Za samo pola dana @AltNatParkSer privukao je čak pola miliona pratilaca. U opisu naloga stoji: „Dođite po naučne činjenice i informacije o klimatskim promenama.“

Odmetnički nalog NASA @RogueNASA takođe poziva svoje pratioce da dođu po proverene naučne činjenice, ali i po dozu sarkastičnih opaski. Uz hešteg #resist, naučnici iza ovog naloga upozoravaju na štetnost Trampove antiklimatske politike i pozivaju širu javnost da preduzme konkretne korake kako bi se ovakva nerazumna politika sprečila.

Međutim, ubrzo se pojavio problem sa neovlašćenim korišćenjem logoa pomenutih insitucija na alternativnim Tviter nalozima, budući da svaka od institucija ima veoma striktna pravila po ovom pitanju. Nakon što je zamolili svoje followere da joj pomognu sa kreiranjem novog logoa, ”odmetnička” NASA je za svega pet sati dobila svoj novi vizuelni identitet – astronauta odmetnika (na slici).

Pretpostavlja se da je ovom zabranom Donald Tramp želeo da protok informacija o istraživanjima, sa čijim rezultatima se ne slaže, stavi pod kontrolu svoje administracije. Međutim, kako se moglo očekivati, cenzura je izazvala uzavrelu virtuelnu odmazdu.

Poznato je da Tramp odavno spada u grupu onih ljudi koji poriču postojanje klimatskih promena. Međutim, iako je antiklimatski pokret do sada okupio znatan broj sledbenika, prvi put se među njima našao predsednik zemlje poput SAD. 

Donald Tramp je nedavno najavio povlačenje Amerike iz Pariskog sporazuma o klimatskim promenama, koji je zvanično stupio na snagu u novembru 2016. godine. Inače, ovaj dokument ima cilj smanjenje emisije CO2 i drugih štetnih gasova u atmosferu na globalnom nivou.

podeli
povezano
Sedam zemljolikih planeta
Imigracija ne uvećava kriminalitet