Savet Evropske južne opservatorije odobrio je početak radova na E-ELT teleskopu u Čileu

Tekst: Tijana Marković

Evropski izuzetno veliki teleskop (E-ELT, European Extremely Large Telescope), koji će snimati nebo u blisko infracrvenom delu spektra, trenutno je u izgradnji na vrhu Cerro Armazones planine u Atakama pustinji, u severnom Čileu.

Teleskop vredan oko 1,055 milijardi evra, sastojaće se od primarnog ogledala, prečnika 39,3 m, i sekundarnog ogledala, prečnika 4,2 m i prikupljaće i do 15 puta više svetlosti nego što su to do sada sagrađeni teleskopi činili. Prvobitan plan je bio da njegova konstrukcija sadrži primarno ogledalo, čiji je prečnik 42 m, a sekundarnog 5,91 m. Međutim, radi smanjivanja troškova, koji bi trebalo da budu oko 1,275 milijardi evra, i ranijeg završetka izgradnje (u trajanju od oko 10-11 godina), dimenzije su promenjene.

Zaštitna kupola će moći u kratkom vremenskom periodu da promeni orijentaciju sa jednog na drugi objekat, što će astronomima omogućiti da što bolje iskoriste vreme za posmatranje noćnog neba. Teleskop će biti opremljen i naprednom adaptivnom optikom od pet ogledala za korekciju turbulentne atmosfere, koja će doprineti izuzetnom kvalitetu slike.

U dizajn su uključeni razni naučni instrumenti, a glavna konstrukcija težiće oko 2,8 tona.

Realizacija projekta, finansiranog od strane ESO-a, počela je u junu ove godine, a završetak radova prognozira se za 2022. godinu.

Naučni ciljevi u vezi sa E-ELT-om su prvenstveno otkrivanje i posmatranje ekstrasolarnih planeta (planete koje orbitiraju oko drugih zvezda). Ipak, cilj nije samo posmatranje zemljolikih masa i drhtavog kretanja zvezda izazvanog orbitiranjem planeta oko njih, već i njihovo fotografisanje i mogućnost karakterizacije njihovih atmosfera. Takođe, teleskop bi trebalo da može da fotografiše i egzoplanete slične Zemlji, čija je mogućnost postojanja verovatna.

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi