Фотографија маглине М57 настала посматрањима које је начинио телескоп Миланковић

Уколико свој аматерски телескоп уперите у правцу сазвежђа Лире, у околини ћете моћи да видите маглину М57, познату и као Прстен маглина. Овај објекат открио је француски астроном Антоан Даркир де Пелепоа 1779. године, пре него што ју је Месије уврстио у свој каталог. 

Прстен маглина је заправо облак јонизованог гаса, који је одбаченса површине звезде која се у том тренутку налазила у стадијуму црвеног џина од чега је настао бели патуљак који се данас види у центру ове маглине. 

Фотографија је настала посматрањима која је начинио телескоп Миланковић, нови телескоп Астрономске опсерваторије у Београду, пречника примарног огледала 1,4 метра. Телескоп је постављен на планини Видојевица, недалеко од Прокупља, на висини од 1155 метара. Ову локацију карактерише изузетно ниска светлосна загађеност што је чини погодном за астрономска посматрања. Фотографија је настала током пробних снимања у ноћи између 7. и 8. јуна.

——————————————————————————————————————————-

ДНЕВНИ ТЕЛЕСКОП

Рубрика Дневни телескоп из дана у дан представља кратке астрономске приче. Ова серија се, уз подршку Центра за промоцију науке, оригинално објављује сваког дана у листу Данас уместо укинуте рубрике Хороскоп.

подели