Увођењем Грегоријанског календара календарска година је приближена тропској највише до тада

Фото: Wikipedia

Текст: Т. Марковић

Рецензија: Д. Павловић

Грегоријански или нови календар најкоришћенији је календар на свету. Настао је модификацијом јулијанског календара. Донео га је папа Гргур XIII, по коме и носи назив, папском булом Inter Gravissimas, 24. фебруара 1582. године, на предлог напуљског физичара и астронома Алојзија Лилија и немачког астронома Кристофера Клавијуса. 

У папској були је писало: ”Из календара ће се изоставити 10 дана, тако да после четвртка 4. октобра 1582. следи петак 15. октобар”. Преступна је свака година дељива са 4, осим година дељивих са 100 код којих су преступне само оне дељиве са 400.

Године се у Грегоријанском календару данас броје од рођења Исуса Христа. Овим календаром је дужина године смањена на 365,2425 дана, што даје грешку од 0,00031 дан, приближно 26 секунди. Да би се ова грешка акумулирала на један дан потребно је око 3225 година. 

Увођењем Грегоријанског календара, календарска година је приближена тропској највише до тада (Ускрс ће се од сада израчунавати по новом правилу, везаним за нов календар. Први дан у години биће први јануар). Тропска година је временски период потребан да би се Сунце, гледано са Земље, вратило у исту тачку у циклусу годишњих доба. На пример, од једне до друге јесење равнодневнице.

——————————————————————————————————————————-

ДНЕВНИ ТЕЛЕСКОП

Рубрика Дневни телескоп из дана у дан представља кратке астрономске приче. Ова серија се, уз подршку Центра за промоцију науке, оригинално објављује сваког дана у листу Данас уместо укинуте рубрике Хороскоп.

 

подели