Posle vrlo uspešne tribine koju je CPN organizovao u Galeriji nauke i tehnike SANU u Beogradu, u Kulturnom centru Gradac u Raškoj održana je istoimena i jednako uspešna tribina „Lov na Higsov bozon“

U okviru Raških duhovnih svečanosti, u petak, 17. avgusta, u Galeriji Centra za kulturu „Gradac“ održana je tribina o Higsovom bozonu. Ovoga puta, o otkriću Higsovog bozona i njegovom značaju, govorili su:

  • Dr Jovan Milošević, naučni saradnik Instituta za nuklearne nauke „Vinča“, naučnik koji u okviru srpskog tima radi na eksperimentu CMS u CERN-u, 
  • Prof. dr Milan Ćirković, naučni savetnik Astronomske opservatorije u Beogradu, vanredni profesor Fizičkog fakulteta u Novom Sadu, istraživač-saradnik Instituta za budućnost čovečanstva pri Filozofskom fakultetu Oksfordskog univerziteta, te član i predstavnik Srbije u Programskom komitetu Evropske komisije za tematsku oblast Space, i 
  • Dr Milovan Šuvakov, fizičar i viši naučni saradnik Instituta za fiziku u Beogradu.

Naime, u CERN-u je sa pouzdanošću od 99,99999% potvrđen onaj deo teorije o Standardnom modelu koji je svih ovih godina mučio teorijske fizičare kada je u pitanju ta mistična čestica zvana Higsov bozon. O tome šta je Higsov bozon, zašto je važan i kako je otkriven u CERN-u, građani Raške i okoline su imali priliku da čuju od naših eminentnih teorijskih fizičara, ali i fizičara ekperimentatora i tako možda zaokruže priču o ovoj još vrlo aktuelnoj temi.

Od dr Jovana Miloševića, posetioci su imali jedinstvenu priliku da čuju kako izgleda raditi u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja – CERN. Od pojedinosti oko toga kako funkcioniše CERN i na koji način srpski naučnici doprinose ovom projektu, sve do detalja: kako se biciklima naučnici prevoze sa jednog dela platforme Velikog hadronskog kolajdera (LHC) do drugog dela i sličnih anegdota, dr Milošević je vrlo verno dočarao posetiocima ekperimentalni rad na gigantskim projektima kao što su LHC, CMS, ATLAS i ALICE.

Kontekst kosmološke teorije Standardnog modela i mesta koje Higsov bozon ima u njoj približio je dr Milan Ćirković, koji je tom prilikom istakao i koji značaj za nauku imaju predviđanja generalno, a posebno predviđanje Higsovog bozona. U svom izlaganju dr Ćirković je pojasnio i koliko je važna izgradnja moćnih akceleratora u dokazivanju teorijskih postavki fizike elementarnih čestica.

O značaju nauke u modernim društvima, a i situaciju u Srbiji, govorio je dr Milovan Šuvakov, koji je ukazao i na to kako se u medijima predstavlja Higsov bozon.

Posetioci tribine nisu oklevali da od govornika zatraže odgovore na neka vrlo zanimljiva pitanja, ali i da ukažu na određene probleme kada je reč o naučnoj pismenosti u Srbiji. Takođe, imali su priliku da izraze i svoju sumnjičavost u rezultate skupih naučnih projekata u doba krize, ali i da dobiju konkretne odgovore od samih naučnika kako zapravo razvoj nauke i tehnologije doprinosi njenom razrešenju – novi vidovi energije, tehnološka rešenja u proizvodnji hrane i u zdravstvu su samo neki od vrlo direktnih uticaja koji za posledicu imaju poboljšanje životnog standarda ljudi.

Puna dva sata naši naučnici su pokušavali da odgovore na zahtev raške javnosti i njene želje za informacijama iz oblasti nauke. Mnoga pitanja su razjašnjena, ali bi se poseban kvalitet tribine izrazio u činjenici da je ozbiljno zaintrigirala bar jedan mladi um za fizičke eksperimente i teorije. 

Centar za promociju nauke, kao ustanova koja gradi veze između nauke i javnosti, bio je podrška u organizaciji tribine. CPN će nastaviti da podržava inicijative širom Srbije, kako bi se naučni rezultati domaćih i stranih istraživača približili srpskoj javnosti i kako bi se ukazalo na neophnodnost razumevanja naučnih istraživanja i njihovog uticaja na svakodnevni život u 21. veku. 

 

Pogledajte video CERN u Raškoj.

podeli
povezano
Tvorac Sretenjskog ustava
Asteroid Dejvid Bouvi