U Beogradu će se 22. decembra održati treća po redu TEDx konferencija

Mi strasno verujemo u moć ideja koje menjaju stavove, živote i najvažnije – svet. Zato smo napravili platformu koja okuplja najatraktivnije svetske mislioce koji daju besplatno znanje i inspiraciju, i tako formiraju zajednicu radoznalih duša koje se međusobno podržavaju  TED misija. 

Ričard Sol Varmen, američki arhitekta, 1984. osnovao je TED – konferenciju o tehnologiji, zabavi i dizajnu. Na prvoj konferenciji, održanoj u Kaliforniji, prikazani su demo-snimci novog  Mekintošovog kompjutera i Sonijevog kompakt-diska. Na toj čuvenoj konferenciji, prisustvovali su vodeći svetski mislioci iz oblasti informatičkih nauka, kao što je Nikolas Negropont, profesor na Institutu za tehnologiju Masačusets, kao i kognitivni naučnik Marvin Minski.U Beogradu će se 22. decembra održati treća po redu TEDx konferencija

Sledeća konferencija je usledila tek šest godina kasnije, kada je ideja o potrebi razmene informacija na ovaj način dovoljno sazrela. Od 1990. naovamo svake godine se u Kaliforniji okupljaju najrazličitiji znalci: Bil Gejts, Frenk Geri, Al Gor, Bili Greim, Piter Gebrijel, Kvinsi Džouns, Bono itd. Od tada konferencije počinju da posećuju stručnjaci najrazličitijih ekpertiza: naučnici, filozofi, muzičari, religijski lideri, filantropi i mnogi drugi.

Danas, TED čini oko 90 ljudi sa sedištima u Njujorku i Vankuveru.

Šta je TEDx?

TEDx je spektakularno uspešna inicijativa potekla iz središta TED-a. Bazično, TEDx je mini TED, i predstavlja nezavisno organizovan događaj koji mogu da organizuju svi koji se prijave i dobiju licencu. Od 2009. kao klasičan efekat grudve, TEDx je praktično osvojio svet. Za samo jednu godinu organizovano je oko 600 TEDx događaja u skoro 100 zemalja.

Od 2010. u Beogradu postoji neprofitna neformalna organizacija koja se bavi organizovanjem TEDx konferencija pod licencom TED-a. Do sada, organizovane su dve TEDx i jedna TEDyouth konferencija. 

Šta je TED talk?

Za razliku od bilo kog drugog govora, TED talk je kratak. Svaki govornik ima samo 18 minuta da ukratko izloži svoj rad ili npr. ideju o tome kako se može kreirati veštački život u narednih pet godina ili o tome kako izgledaju i šta rade roveri na Marsu – 18 minuta i ni minut više. Dakle, govor koji je suviše kratak za akademski standard od 45 minuta, a opet previše dug za improvizaciju. Za TED talk se morate pripremiti i imati sveži pogled na stvar.

Od maja 2009, TED je inicirao i druge programe kao što je otvoreni program prevođenja koji pordazumeva prevođenje svih TED govora. U trenutku kada je pušten u rad, 200 volontera je prevelo 300 govora. U decembru 2012, 8382 volontera je prevelo preko 32.700 govora na 93 jezika.

TED organizacija je pokrenula i seriju konferencija pod nazivom TEDWomen, koje se fokusiraju na ženske teme, ali se govori i o ravnopravnosti polova i reproduktivnom zdravlju. Usledile su i konferencija na kojoj učestvuju najmlađi (TEDUouth), kao i TEDMed, gde se govori na teme zdravlja i medicine. 

22. decembra sa početkom u 10 časova na 25 spratu zgrade Poslovnog centra Ušće, održava se treća po redu konferencija TEDxBelgrade na kojoj će govoriti:

Vladimir Koprić, preduzetnik
Damjan Damnjanović, poznavalac marketinga
Zoran Modli, pilot
Vladan Jovanović, fiziolog biljaka

podeli