У петак 30. септембра, део програма Ноћи истраживача у Новом Саду одиграо се у познатој Кинеској четврти. Ноћ је обележила и посебна врста пива Researchers’ Pale Ale

Фото: Ноћ истраживача

 

Текст: Ивана Хорват

У Новом Саду је 2010. године одржана прва Ноћ истраживача у Србији. Од тада, научници су излазили на тргове, у спортске и тржне центре. Нешто је у програму недостајало: да Ноћ истраживача зађе мало дубље у ноћ и постане одредиште и оних мало старијих, који су одавно изашли из школске клупе. 

Од пре три године, Ноћ истраживача у Новом Саду одиграва се на две локације: једна је тржни центар Биг, у којем је програм намењен понајвише, иако не искључиво, млађој популацији. Међутим, део програма измештен је у оне делове града у којима наука такође није чест гост: у познату новосадску Кинеску четврт, која доми неколико ноћних клубова.

Као и претходне године, програм је одржан у клубу Квотер. Централна тема овогодишње манифестације била је наука ниских температура, односно наука која је кул. Чини се да је ово вече било посећеније него претходних година: можда зато јер су се посетиоци сада већ навикли да последњег петка у септембру прате мало другачији програм, а можда је управо овогодишњи програм био разлог за то.

Помало нетипично, бар за ову врсту манифестације, Ноћ истраживача је почела са пивом. Међутим, ово не треба да нас наведе на погрешан траг. ”Златна течност” како је често називају, веома је озбиљна научна тема. Да би пиво испало баш онако како треба, неопходно је подесити велики број параметара. Озбиљни биохемисјки процеси стоје иза крајњег производа, и уколико нешто крене наопако, ”златна течност” више и није тако златна. Понекад је готово неупотребљива.

Крафт пиварство све је популарније и у нашој земљи. Чини се да из месеца у месец ничу нове пиваре, које су прве кораке правиле у кућним условима. Тако је било и са пиваром RazBeerbriga. Као једна од најпопуларнијих крафт пивара у региону, RazBeerbriga је поводом овогодишње манифестације Ноћи истраживача произвела посебно пиво названо Researchers’ Pale Ale.  

Фото: Ноћ истраживача

Никола Маравић и Јовица Урошевић, обојица мастер инжењери технологије, одржали су предавање о процесу производње пива у ”крафт” условима. Током предавања говорили су о свим фазама производње пива, од сировина (воде, јечма, хмеља и квасца) до готовог производа, са посебним освртом на занимљиве процесе који се том приликом одвијају. Посетиоци су могли да чују који то процеси чине да пиво буде више или мање газирано, блажег или горчег укуса.

Никола, докторанд на смеру Прехрамбено инжењерство, уједно је један од првих кућних пивара у Новом Саду. Јовица Урошевић brewmaster пиваре RazBeerbriga, казао је да Researchers’ Pale Ale није посебно јако и да има око 5 одсто алкохола. 

Током предавања, пиво је могло и да се дегустира, а пре самог краја манифестације залихе су већ увелико биле распородате. 

Након предавања уследио је, сада већ традиционални, научни квиз, током којег су посетиоци могли да ”провере” своје знање из различитих области науке. Већ током предавања, уговарале су се екипe. За оне најбоље биле су обезбеђене награде. Међу победницима нашла се и екипа посебно научног имена: Изомери.

Нешто пре 22 часа, уследила је LIGHT//PLAY радионица коју су водиле Милица Стојшић и Драгана Пилиповић из Центра за сценски дизајн, архитектуру и технологију, SCEN.  Уз помоћ различитих материјала, извора светла и видео пројектора, учесници радионице имали су прилику да, кроз импровизацију и игру, уживо креирају видео материјал.

Фото: Ноћ истраживача

Одмах потом, програм седме Ноћи истраживача ушао је у финале. Уследиле су свирке четири”научна” бенда, међу чијим члановима су били наставници универзитета, студенти и научници са института. 

Прво је наступио познати београдски бенд Mistakemistake, који с поносом истиче да бенд чине три доктора наука и два магистра. Иако су их послови научника одвели на различите стране света, тренутно активни двојац у бенду и даље свира. Уз своју музику, Mistakemistake је пуштао и говоре светски познатог научника Мичио Какуа.

Након њих, наступио је бенд DOF који, како кажу, у  зависности од ситуације поприма различита значења. За ову прилику DOF значио Depth of Fields. DOF је свирао познате хитове страних извођача.

Ауторски бендови Johnny Almost и Врата народа затворили су овогодишњу манифестацију. Johnny Almost, иако већином студенти, окупили су се око једног истраживача, због којег како кажу и постоје. Врата народа чине бар два лекара, а један од чланова бенда докторирао је само дан пре наступа. 

 

Осим програма у Квотеру, део програма одржан је и у тржном центру Биг. Иако је тешко борити се са естетиком тржног центра, Ноћ истраживача је након неколико година постала препознатљива и веома посећена манифестација. Биг је посетило око 20 хиљада људи. Посетиоци су имали прилику да виде велики број cool радионица и експоната: лебдећу чигру, ферофлуиде, левитирајући воз Маглев, криптографију и кодове, бихејвиоралну генетику, индустријског робота који прави игло, хемију леда, криохирургију, терапеутску хипотермију и још много тога. Такође, могли су и да поразговарају о озбиљним али интересантним научним темама са научницима (или одмере ”снаге” у партији шаха) уз cool посластицу – сладолед.

 

подели