У понедељак, 17. новембра, у 16 часова, у Привредној комори Србије, скуп о могућности ангажовања српске привреде у ЦЕРН-у

У Београду се у понедељак отварају још једна значајна врата за привреду Србије. У циљу ефикаснијег коришћења чланства Србије у ЦЕРН-у, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а уз подршку Комисије за сарадњу са ЦЕРН-ом, 17. новембра 2014, у 16 часова, у Привредној комори Србије, организује једнодневни семинар „Могућности ангажовања српске привреде у ЦЕРН-у“.

На семинару у Привредној комори (Ресавска 13) експерти ЦЕРН-а ће изложити понуде и могућности за ангажман компанија из држава чланица ЦЕРН-а на одговарајућим пројектима.

Како наводи Комисија за сарадњу Републике Србије са ЦЕРН-ом, семинар је намењен руководиоцима и представницима заинтересованих државних и приватних компанија из Србије које сматрају да могу успешно да добију ангажман у надметању са конкурентним компанијама из ЕУ на тендерима за одређене послове у ЦЕРН-у.

Уобичајено је да државе чланице ЦЕРН-а враћају своју чланарину кроз приватне или државне компаније које се ангажују на разним пословима у ЦЕРН-у.

На тај начин, како објашњавају у Комисији, поред значајног финансијског ефекта, одговарајуће компаније усавршавају своје кадрове и младе стручњаке, а они, с друге стране, по повратку у своје матичне институције преносе развијене технологије, знање и искуство које су стекли радећи у ЦЕРН-у. Тим компанијама је при сваком следећем ангажману у иностранству или у земљи, а посебно у ЦЕРН-у, практично отворен пут после успешно завршеног посла у ЦЕРН-у.

Као и свака држава чланица, Србија је именовала представника индустрије чији је задатак да у комуникацији са менаџментом ЦЕРН-а, представницима Привредне коморе, као и представницима српских компанија, омогући организовано праћење приступа нашим компанијама на конкурсима за одређене послове у ЦЕРН-у.

Србија у ЦЕРН-у

Познато је да је бивша Југославија била једна од дванаест европских држава које су основале ЦЕРН, али је њено чланство престало 1962. Данас је ЦЕРН заједница двадесет једне државе, док Индија, Јапан, Руска Федерација, САД, Турска, Европска комисија и Унеско имају посматрачки статус у ЦЕРН-овом Савету (CERN Council). Уговор о научно-технолошкој сарадњи са ЦЕРН-ом потписале су готово све европске државе које нису чланице (међу њима и Србија) и највећи део ваневропских држава. После три године успешних преговора и процедуре која умногоме личи на садашњи статус наше државе када је реч о ЕУ, Србија је 10. јануара 2012. са ЦЕРН-ом потписала Уговор о придруженом чланству, а у марту 2012. године, после  ратификације тог уговора у парламенту, и званично постала придружени члан ЦЕРН-а на путу ка пуноправном чланству. 

 

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви