На Дан Српске академиjе наука и уметности, 19. новембра, наjвиша научна установа у земљи први пут је доделила годишње награде

Текст: М. Видић

У присуству министра просвете, науке и технолошког развоjа Жарка Обрадовића, представника културних, научних и верских организациjа и институциjа, амбасада и универзитета, уручене су награде САНУ за 2012. професору Милутину Благоjевићу из области физичких и сродних наука, и Игору Паштиjу, доценту Факултета за физичку хемиjу Универзитета у Београду из области хемиjских, биолошких и сродних наука.

Реч је о сасвим новој награди која се ове године први пут додељује. Наиме, Председништво САНУ током априла 2012. донело je одлуку да се истакнутим научницима у Србиjи додељуjу годишње награде за изузетне резултате и достигнућа у научноистраживачком раду, коjи су остварени у последњих десет година. САНУ jе на основу ове одлуке расписао jавни оглас коjи jе за овогодишње награде био отворен за приjављивање до 31. августа.

Одлучено jе са се нове награде додељуjу научнику или групи научника у четири категориjе, тако да се сваке друге године наизменично додељуjу по две. Ове године су тако додељене награде у две категориjе – у области физике и сродних наука, астрономиjе, метеорологиjе, биофизике и геофизике. Другу област у коjоj се током 2012. додељуjе награда за наjвиша достигнућа домаћих научника чине биологиjа, хемиjа и њима сродне науке.

Неизбрисив печат у теоријској физици

За награду из области физичких и сродних наука приjавила су се три кандидата – проф. др Миливоjе Белић, проф. др Никола Бурић, и добитник Милутин Благоjевић. Сва троjица су научни саветници Института за физику Универзитета у Београду. Федор Хербут, председник жириjа за доделу ове награде, нагласио jе да jе добитник Милутин Благоjевић своjом целокупном научном и наставном активношћу оставио неизбрисив печат у нашоj теориjскоj физици, посебно у областима физике елементарних честица, квантне теориjе поља и теориjе гравитациjе. Благоjевић jе у последњих 10 година обjавио 26 радова у водећим међународним часописима. „Оригинални научни резултати проф. Благоjевића су поставили теориjу гравитациjе са торзиjом у фокус интереса истраживања у областима квантне гравитациjе, алтернативних теориjа гравитациjе микро света и термодинамике црних рупа“, навео jе Хербут.

На конкурс за награду из области хемиjских, биолошких и сродних наука приjавила су се четири кандидата – др Весна Мишковић-Станковић, редовни професор Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду, др Бранимир Гргур, редовни професор Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду, др Гордана Ћирић-Марjановић, ванредни професор Факултета за физичку хемиjу Универзитета у Београду, и добитник награде Игор Пашти, доцент Факултета за физичку хемиjу.

Подстицај за младе таленте

Председник жириjа академик Мирослав Гашић, секретар Одељења хемиjских и биолошких наука, нагласио jе да Игор Пашти има тек 27 година и да jе у тим годинама постао наjмлађи доцент у историjи Факултета. „Чланови комисиjе сматраjу да ће додела награде САНУ др Паштиjу представљати додатни подстицаj за њега лично, као и за остале младе талентоване истраживаче да у Србиjи наставе успешан истраживачки рад, да утичу на развоj области коjима се баве и тиме допринесу угледу наше науке у свету”, навео jе у саопштењу Гашић. Он jе додао да су главни правци рада Паштиjа експериментални и теориjски аспекти катализе и електрохемиjе у комбинациjи са моделовањем и прорачунима базираним на принципима квантне механике, односно теориjскоj методи функционалне густине.

Овогодишње награде финансираjу компаниjе Електропривреда Србиjе (за физику) и Нафтна индустриjа Србиjе (за хемиjу). Вредност награда износи 10.000 евра, што jе наjвиша награда за науку у Србиjи.

Следеће, 2013. године, биће додељене награде из техничких и из биомедицинских наука – градоначелник Београда финансира награду из области техничких и сродних наука, а Удружење банака признање из области биомедицинских и сродних наука.

подели
повезано
Творац Сретењског устава
Астероид Дејвид Боуви