Tokom posete Srbiji, visoka delegacija CERN-a razgovara o punopravnom članstvu Srbije u Evropskoj laboratoriji za nuklearna istraživanja

Foto: Institut za fiziku/ Bojan Džodan

Visoka delegacija Evropske laboratorije za nuklearna istraživanja (CERN) tokom posete Republici Srbiji razgovara sa najvišim zvaničnicima o punopravnom članstvu Srbije u CERN-u, a u četvrtak, 28. marta, sastala sa predsednicom Vlade Republike Srbije, Anom Brnabić, kao i sa predstavnicima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i vodećih naučnih ustanova u zemlji.

Delegacija koju predvode Šarlota Varakoli, direktorka CERN-a za međunarodne odnose i Ekhard Elsen, naučni direktor CERN-a, predstavlja takozvani CERN Task Force, koji po nalogu Saveta i generalne direktorke CERN-a analizira dosadašnje učešće naše zemlje u najvećoj naučnoj organizaciji u Evropi i daje preporuku o punopravnom članstvu.

Foto: Institut za fiziku/ Bojan Džodan

Pre susreta sa premijerkom Brnabić, delegacija CERN-a posetila je prvi institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Institut za fiziku u Beogradu, gde su vođeni razgovori sa predstavnicima Komisije Republike Srbije za saradnju sa CERN-om o dosadašnjim rezultatima naših naučnika u ovoj organizaciji, ali i o inovacijama i tehnološkim primenama.

Republika Srbija, kao zemlja naslednica SFRJ, jedna je od dvanaest osnivača CERN-a, ali više decenija je bila izvan ovog, najuspešnijeg naučnog kluba na svetu. Zahvaljujući pre svega angažovanju naših fizičara koji još od 2001. rade u ATLAS i CMS kolaboracijama, Republika Srbija je 2012. postala pridruženi član CERN-a, koji okuplja 22 evropskih država. Izuzetno dobro prihvaćena u ovoj jedinstvenoj međunarodnoj organizaciji, sa najvišim naučnim i tehnološkim standardima, Srbija je do sada dala i značajan doprinos brojnim rezultatima u CERN-u, poput otkrića Higsovog bozona.

podeli